Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

 

Aktualności

500 lat w 700 eksponatach

Obraz udziału ewangelików w tradycji tworzącej Górny Śląsk

Kiedyś, przed laty, w wydawanym przez mnie czasopiśmie zamieściłem przepiękny esej napisany przez mojego przyjacieja, kolegi ze studiów, późniejszego Wojewody Katowickiego, Wojtka Czecha. O Śląsku pisano wtedy niewiele, a niemal nigdy tak pięknie o różnorodnej mozajce jaką tworzyli ludzie różnych narodowości, wielu konfesji, wyznający różne tradycje, kultury. Urodzeni tu i przybysze, którzy tworzyli tu nową, unikalną w swoim kształcie społeczność. W tej społeczności istotną rolę na przestrzeni wieków odegrali ewangelicy i śladom świadczącym o ich dorobku poświęcona jest wystawa otwarta pod wieczór, w piątek, 20. października.

 

"Wszystko osiąga się przez nadzieję". To tytuł nowej wystawy w Muzeum Śląskim przygotowanej z okazji Roku Reformacji i 500-letniej tradycji Kościoła ewangelicko-augsburskiego w regionie.

Ekspozycja skupia uwagę na dziedzictwie religijnym i kulturowym luteran, akcentując jednocześnie obecność i tożsamość wyznaniową ewangelików na Śląsku. Jej tytuł nawiązuje do słynnej wypowiedzi Marcina Lutra: „Wszystko, co się osiąga na tym świecie, osiąga się przez nadzieję".

czytamy w piątkowym wydaniu Gazety Wyborczej.

zob. więcej >>>

 

 

 

 

Plan nabożeństw

Transmisje nabożeństw

Więcej…

Od Redakcji

13. stycznia i dni następne

A ponieważ bezprawie się rozmnoży przeto miłość wielu oziębnie. A kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony. 

Mat 24.12-13

Powyższy cytat przysłała do mnie Mariola. Dziękuję. A na parafialnym profilu w Facebooku Sylwia zamieściła cytat z wypowiedzi Martina Luthera Kinga jr:

Ciemność nie przezwycięży ciemności, uczyni to tylko światło. Nienawiść nie przezwycięży nienawiści, może to zrobić tylko miłość.

Więcej…