Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

 

Aktualności

500 lat w 700 eksponatach

Obraz udziału ewangelików w tradycji tworzącej Górny Śląsk

Kiedyś, przed laty, w wydawanym przez mnie czasopiśmie zamieściłem przepiękny esej napisany przez mojego przyjacieja, kolegi ze studiów, późniejszego Wojewody Katowickiego, Wojtka Czecha. O Śląsku pisano wtedy niewiele, a niemal nigdy tak pięknie o różnorodnej mozajce jaką tworzyli ludzie różnych narodowości, wielu konfesji, wyznający różne tradycje, kultury. Urodzeni tu i przybysze, którzy tworzyli tu nową, unikalną w swoim kształcie społeczność. W tej społeczności istotną rolę na przestrzeni wieków odegrali ewangelicy i śladom świadczącym o ich dorobku poświęcona jest wystawa otwarta pod wieczór, w piątek, 20. października.

 

"Wszystko osiąga się przez nadzieję". To tytuł nowej wystawy w Muzeum Śląskim przygotowanej z okazji Roku Reformacji i 500-letniej tradycji Kościoła ewangelicko-augsburskiego w regionie.

Ekspozycja skupia uwagę na dziedzictwie religijnym i kulturowym luteran, akcentując jednocześnie obecność i tożsamość wyznaniową ewangelików na Śląsku. Jej tytuł nawiązuje do słynnej wypowiedzi Marcina Lutra: „Wszystko, co się osiąga na tym świecie, osiąga się przez nadzieję".

czytamy w piątkowym wydaniu Gazety Wyborczej.

zob. więcej >>>

 

 

 

 

Plan nabożeństw

Od Redakcji

18. czerwca

Przedwakacyjne porządki

Sprawa pierwsza - to wrażenie pewnej niekonsekwencji, może nawet bałaganu, jakiego stałem się sprawcą zamieszczając materiały związane z Biegiem Charytatywnym. Zamieszczane, wraz z materiałami nt. Olimpiady na bieżąco, w pewnym momencie stały się niedostępne dla części zainteresowanych. A sprawa druga to nie dość wyraźna informacja o zmianie terminu Zakończenia Roku i związanego z nim pikniku parafialnego. W obu wypadkach przepraszam.

Więcej…