Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

 

Aktualności

500 lat w 700 eksponatach

Obraz udziału ewangelików w tradycji tworzącej Górny Śląsk

Kiedyś, przed laty, w wydawanym przez mnie czasopiśmie zamieściłem przepiękny esej napisany przez mojego przyjacieja, kolegi ze studiów, późniejszego Wojewody Katowickiego, Wojtka Czecha. O Śląsku pisano wtedy niewiele, a niemal nigdy tak pięknie o różnorodnej mozajce jaką tworzyli ludzie różnych narodowości, wielu konfesji, wyznający różne tradycje, kultury. Urodzeni tu i przybysze, którzy tworzyli tu nową, unikalną w swoim kształcie społeczność. W tej społeczności istotną rolę na przestrzeni wieków odegrali ewangelicy i śladom świadczącym o ich dorobku poświęcona jest wystawa otwarta pod wieczór, w piątek, 20. października.

 

"Wszystko osiąga się przez nadzieję". To tytuł nowej wystawy w Muzeum Śląskim przygotowanej z okazji Roku Reformacji i 500-letniej tradycji Kościoła ewangelicko-augsburskiego w regionie.

Ekspozycja skupia uwagę na dziedzictwie religijnym i kulturowym luteran, akcentując jednocześnie obecność i tożsamość wyznaniową ewangelików na Śląsku. Jej tytuł nawiązuje do słynnej wypowiedzi Marcina Lutra: „Wszystko, co się osiąga na tym świecie, osiąga się przez nadzieję".

czytamy w piątkowym wydaniu Gazety Wyborczej.

zob. więcej >>>

 

 

 

 

... na skróty >>>

Plan nabożeństw

Od Redakcji

4. października

Wybory samorządowe odbędą się 21 października 2018 roku. Sprawdź najważniejsze terminy, informacje na temat, kto i jak może głosować oraz gdzie w Tychach znajdują się lokale wyborcze.

Wybory, 21 X

Warto sobie przypomnieć to wszystko, o czym lepiej wiedzieć. Choćby o tym, czy lokal wyborczy jest tam, gdzie zawsze - a jeżeli nie, to gdzie. O tym też, że możemy głosować tylko w miejscu zamieszkania i że w związku z tym, w niedzielę, musimy wcześniej wrócić z weekendowego wyjazdu. I - przede wszystkim - że wynik wyborów zależy wyłącznie od nas samych.

Więcej…