Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

 

Aktualności

Tyska wystawa

Kameralna, z dyskretną pokorą o historii, co w ludziach

500 lat - tyle dzieli nas od pamiętnej daty, kiedy to Marcin Luter przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze, słynne 95 tez. Rok 2017 ogłoszony zostało rokiem jubileuszowym i z tej to okazji odbywają się różnego rodzaju imprezy mające przybliżyć nam ewangelikom historię naszego kościoła, ale także osobom spoza naszego wyznania pokazać nasz kościół, jego wartości i spuściznę.

W naszym mieście Muzeum Miejskie w Tychach, pod patronatem Prezydenta Miasta Andrzeja Dziuby, zainicjowało, wraz z naszą parafią szereg imprez pod wspólnym tytułem: POD ZNAKIEM RÓŻY.

We wtorek o godz 18.00 w siedzibie tyskiego Muzeum miał miejsce wernisaż wystawy pt. "Ludzie, wiara, historia. -Ewangelicy na ziemi pszczyńskiej". Zebrała się !2ż na nim spora grupa zwiedzających, parafian z Tychów, Orzesza, Hołdunowa i Mikołowa. Byli także zainteresowani spoza naszego kościoła. Przywitała nas. dyrektor Muzeum w Tychach p. Aleksandra Matuszczyk oraz księża: proboszcz ks. Marcin Konieczny z Tychów, radca Diecezji Katowickiej ks. Henryk Reske z Orzesza, prezes Synodu Kościoła ks. Adam Malina z Hołdunowa.

Na kameralnej wystawie możemy obejrzeć eksponaty, które są świadectwem naszego wieloletniego współistnienia na tych ziemiach, a mianowicie:, zdjęcia kościołów, uroczystości kościelnych np. konfirmacji, dokumenty( księga metrykalna chrztów), Biblia z zapisami ważnych wydarzeń w rodzinie, świadectwa ze szkoły ewangelickiej. Jest tez krzyż i świece ołtarzowe, naczynia komunijne, stara chrzcielnica z nieistniejącego już kościoła w Hołdunowie. (okazało się, że jeden ze zwiedzających był w niej chrzczony), kancjonały, książki z rozważaniami modlitewnymi. Znalazły sie tam też ławki, które prawdopodobnie pochodzą z tyskiej kaplicy na terenie Browarów Tyskich.

Dla wszystkich dużym przeżyciem było obejrzenie filmu z wywiadem z naszą parafianką p. Eryką Kurowską, która jako jedna z nielicznych ewangelickich tyszanek od urodzenia, opowiadała o trudnej sytuacji ewangelików w Tychach w czasie wojnie , ale przede wszystkim bezpośredni po wojnie, o historii kaplicy na terenie Browaru i o staraniach w celu wybudowania nowego kościoła.

Cieszymy się ,że tak jak powiedziała p. dyrektor, ta wystawa jest przyczynkiem, wstępem do dalszych działań w celu poznania naszej ewangelickiej społeczności. W planach jest dalsze odkrywanie naszej historii, gdyż mimo tego iż wielu chciało temu zaprzeczyć, od wieków jesteśmy częścią tej Śląskiej Ziemi.

Sylwia Adamus

Wystawa

Ludzie

Wspomnienia Pani Eryki

zdjęcia: Sylwia Adamus i
Stanisław J. Boczar

Zapraszamy na jeszcze dwie imprezy z cyklu: POD ZNAKIEM RÓŻY, a mianowicie:

1. Sympozjum historyczne:" Ewangelicy na ziemi pszczyńskiej."

2. Koncert reformacyjny w wykonaniu orkiestry kameralne "AUKSO" pod dyrekcją Marka Mosia 

zob. więcej: ... w Muzeum Miejskim

 

... na skróty >>>

Plan nabożeństw

Od Redakcji

4. października

Wybory samorządowe odbędą się 21 października 2018 roku. Sprawdź najważniejsze terminy, informacje na temat, kto i jak może głosować oraz gdzie w Tychach znajdują się lokale wyborcze.

Wybory, 21 X

Warto sobie przypomnieć to wszystko, o czym lepiej wiedzieć. Choćby o tym, czy lokal wyborczy jest tam, gdzie zawsze - a jeżeli nie, to gdzie. O tym też, że możemy głosować tylko w miejscu zamieszkania i że w związku z tym, w niedzielę, musimy wcześniej wrócić z weekendowego wyjazdu. I - przede wszystkim - że wynik wyborów zależy wyłącznie od nas samych.

Więcej…