Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

 

Aktualności

16. grudnia 2017

Kościoły ewangelickie reagują na debatę sejmową

Po debacie sejmowej na temat projektu uchwały upamiętniającej 500-lecie reformacji biskupi trzech polskich Kościołów ewangelickich – luterańskiego, metodystycznego i reformowanego – wystosowali do marszałka sejmu i dwóch klubów parlamentarnych list otwarty. Proszą w nim o wycofanie z dalszego procedowania wniosku w sprawie tej uchwały. „Nie chcemy, aby w ten sposób dyskutowano o dziedzictwie Reformacji w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej!" – napisali.

Projekt uchwały w sprawie upamiętnienia 500-lecia reformacji został przedstawiony przez prezydium sejmu 14 grudnia z inicjatywy klubów parlamentarnych Nowoczesna i PSL oraz Konwentu Seniorów. Czytamy w nim m.in.: „W roku jubileuszu 500-lecia Reformacji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie uhonorować ruch, który wywarł znaczny wpływ na oblicze religijne i kulturowe Europy, której integralną częścią była i jest Rzeczypospolita. Ta rocznica jest znakomitą okazją do wyrażenia szacunku i uznania dla polskich protestantów za ich wkład w rozwój naszego państwa, a w szczególności jego kultury, języka i tradycji".

Sprzeciw wobec procedowania tego wniosku zgłosiła posłanka z klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość Anna Siarkowska, która do sejmu została wybrana z list Kukiz'15 z poparciem Ruchu Narodowego. – Uważam, że radosne świętowanie wydarzeń, które podzieliły Kościół, to niedobry pomysł – powiedziała. Z kolei przewodniczący klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki zgłosił wniosek o skierowanie projektu tej uchwały do komisji kultury i środków przekazu. Do przyjęcia uchwały przekonywali posłowie Urszula Pasławska z PSL i Mirosław Suchoń z Nowoczesnej. Posłanka ludowców mówiła, że projekt tej uchwały jest napisany w duchu ekumenicznym i nie jest skierowany przeciwko komukolwiek. – Jeżeli pan marszałek zechce nad nim procedować na kolejnym posiedzeniu, to on będzie już bezzasadny, ponieważ to rok 2017 jest rokiem 500-lecia – argumentowała. Mimo tych uwag sejm głosami PiS, Wolnych i Solidarnych, trzech posłów Kukiz'15 i jednego niezrzeszonego opowiedział się za odesłaniem projektu uchwały do komisji kultury i środków przekazu.

W związku z takim procedowaniem projektu tej uchwały głos zabrały polskie Kościoły ewangelickie. 15 grudnia w Centrum Luterańskim w Warszawie obradowały ich gremia kierownicze: Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP oraz Rada Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP. Podczas spotkania jednogłośnie został przyjęty list otwarty do marszałka sejmu oraz klubów parlamentarnych Nowoczesna i PSL. Jego autorzy z uznaniem odnieśli się do inicjatywy projektu uchwały, ale poprosili o wycofanie złożonych wniosków. Jednocześnie podziękowali wszystkim osobom i instytucjom, które w minionym roku pozytywnie odniosły się do obchodów jubileuszu 500 lat reformacji. Wśród nich wymienili m.in. prezydenta Andrzeja Dudę, sejmiki województw: śląskiego, dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego, Kościoły różnych wyznań, papieża Franciszka i prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. „Mamy nadzieję, że spotkania jubileuszowe pozwoliły lepiej nam się poznać, nawiązać przyjaźnie, porozmawiać o trudnych sprawach, przełamać uprzedzenia i uczyć się od siebie nawzajem. Życzymy sobie, aby to, co udało się wypracować przez lata prowadzonego w Polsce dialogu ekumenicznego, służyło dalszemu zbliżeniu. W kontekście wspomnianych wydarzeń z rozczarowaniem przyjęliśmy przebieg debaty nad projektem uchwały upamiętniającej Jubileusz 500 lat Reformacji, która miała miejsce podczas obrad Sejmu w dniu 14 grudnia 2017 r. Nie chcemy, aby w ten sposób dyskutowano o dziedzictwie Reformacji w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej!" – napisali przedstawiciele polskich Kościołów ewangelickich.

mk

Czytaj (pliki pdf):

... na skróty >>>

Plan nabożeństw

N Lut 23 @10:30 -
Niedziela Przedpostna
Śr Lut 26 @17:00 -
Środa Popielcowa
N Mar 01 @10:30 -
1. Niedziela Pasyjna
Cz Mar 05 @17:00 -
Tygodniowe Nabożeństwo Pasyjne
N Mar 08 @10:30 -
2. Niedziela Pasyjna

Transmisje nabożeństw

Więcej…

Od Redakcji

12. luty

Kiedyś to były Święta

Tegoroczna edycja projektu znanego pod nazwą Czesław Mozil i Grajkowie Przesłości rozpoczęła się 6 grudnia w Pszczynie. Zainteresowanie było tak duże, że organizatorzy przewidzieli dwa występy. 

Zbliża się ostatni koncert z tej serii, 29. lutego, w Mysłowicach

Więcej…

strona znajduje się na serwerach