Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

 

Aktualności

Znaki pokoju i pojednania

Zasadzenie jabłoni w Jaworze

z @luteranie.pl

Podczas uroczystości 500 lat Reformacji na Śląsku zasadzono w Nowym Kościele – miejscu odprawienia pierwszego ewangelickiego nabożeństwa na Dolnym Śląsku – dwie jabłonki jako znak pokoju i pojednania pomiędzy Polską a Niemcami.

Drzewka mają niezwykłą historię. Sadzonki tego rodzaju zostały wyhodowane z pestek przez ks. Korbiniana Aignera – więźnia obozu koncentracyjnego w Dachau. Jabłoń, wyhodowana z sadzonki ks. Korbiana jest zasadzona na obszarze kliniki psychiatrycznej w Dortmundzie – Aplerbeck, która opiekowała się więźniami obozów koncentracyjnych i we współpracy z miastem Dortmund pielęgnuje pamięć o tych strasznych wydarzeniach.

...

Ks. Hölscher ... zakończył swoje przemówienie dwoma cytatami:

Ks. Marcina Lutra: „Gdybym nawet wiedział, że jutro świat przestanie istnieć, to jeszcze dziś zasadziłbym drzewko jabłoni".

Ślązaka z urodzenia: ks. Dietricha Bonhoeffera: „Jeżeli jutro, być może, nadejdzie dzień sądu ostatecznego, porzucimy chętnie naszą pracę dla lepszej przyszłości – wtedy, ale nie przedtem".

zob. cały materiał

 

Transmisje nabożeństw

Więcej…

Od Redakcji

25. listopada

Zainteresowanie zamieszczonych w ostatnich dwóch wydaniach "Blogu redakcyjnego" linków było większe, niż mogłem przypuszczać. Wydaje się to nieprawdopodobne, ale z linku do Przeglądu ewangelickiego 2.0 skorzystano ponad 200 razy (w parafii, w której jest trzystu kilkudziesięciu wiernych). Dlatego też postanowiłem udostępnić link do strony kolejnej.

Więcej…