Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

 

Aktualności

26. czerwca

Trudno mnie czymś zaskoczyć, a jednak ...

Jak co roku, przed wakacjami, robię - głównie dla siebie - coś na kształt remanentu. Przeglądam zamieszczone na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy informacje, zapowiedzi czy zacytowane z innych źródeł materiały. Przy tych ostatnich, zamieszczając, zawsze odczuwałem pewien niepokój. Przecież te materiały, dostępne na oficjalnej stronie internetowej Kościoła, nie mogą zainteresować - dodatkowo - na prowincjonalnej stronie parafialnej. I tu się pomyliłem i to bardzo.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy największe zainteresowanie, najwięcej razy do nich zaglądnięto, były trzy materiały pochodzące z blogu Biskupa Kościoła, relacja z wycieczki śladami Ewangelików na Ziemi Pszczyńskiej oraz relacja z wystawy w tyskim Muzeum Miejskim. Dla tych, którzy chcą sobie odświerzyć treść przypomnianych materiałów: wystarczy kliknąć w linijkę z tytułem każdego z nich. Dziękuję.

>>> Oczekuję odpowiedzialności

to wypowiedź Biskupa Kościoła na marginesie materiałów studyjnych, w których Światowa Federacja Luterańska zamiesciła dokument „Kościół i zaangażowanie publiczne." (link do wersji polskojęzycznej). 

Jedno jest pewne - mówi Biskup Kościoła - jako Kościół mamy się angażować „w przestrzeń publiczną – nie pomimo naszej wiary, ale nią inspirowani."

zob. cd. wypowiedzi bp Jerzego Samca

>>> Chodzi o szacunek

to następny pragment z blogu bp Jerzego Samca. Szacunek polega na słuchaniu. Zresztą słuchanie jest podstawą rozmowy, która jest dialogiem, a nie tylko wypowiadanymi po sobie monologami.

zob. kolejny fragment blogu bp Jerzego Samca

>>> Módlmy się o pojednanie i pokój w Ojczyźnie

to apel, by do podczas niedzielnych nabożeństw modlić się o pojednanie i pokój w Ojczyźnie

 Wszystkie trzy powstału w lecie ub. roku, pierwszy z nich odczytano (do dnia dzisiejszego) 613 razy, a dwa następne, odpowiednio, 511 i 502. Kolejne dwa materiały miały nieco bardziej lokalny charakter.

>>> Ewangelicy na Ziemii Pszczyńskiej i na Śląsku

Czterdzieścikilka osób z Tychów, Lędzin, Hołdunowa ... Uczestników wycieczki powitali: Agnieszka Ociepa-Weiss z Muzeum Miejskiego w Tychach i ks. Marcin Konieczny, który opowiedział naszym gościom i o naszej parafii i o luteraniźmie. A potem, przez następnych wiele godzin, uczestniczyliśmy w spektaklu jednego aktora, jakim okazał się być dr Jerzy Gorzelik, który ze swobodą świadczącą o ogromnej wiedzy opowiadał nie tylko o poszczególnych odwiedzanych obiektach, ale też - jakby od niechcenia - o historii, architekturze, kulturze - słowem bogactwie na jakie składały się przez lata niezwykłe i zmienne dzieje mieszkańców Ziemii Pszczyńskiej, Śląska, tej części Europy. O wpływie, jaki na los tych ziem miały ambicje władców, wiedza i majątek jednostek i dorobek ciągnących do Ziemii Obiecanej przybyszów. A o samej wycieczce przeczytajmy w relacji Sylwii Adamus, zamieszczonej też na parafialnej stronie Facebooka.

>>> Tyska wystawa

Kameralna, z dyskretną pokorą o historii, co w ludziach - zorganizowana staraniem tyskiego Muzeum Miejskiego zawierała dramatyczne uzupełnienie tyskiego Seminarium o Ewangelikach na Ziemii Pszczyńskiej, w którym historę przerwano na opisie działania niemieckich instytucji kościelnych w czasie ostatniej. Tym uzupełnieniem był zarejestrowany staraniem Muzeum Miejskiego monolog Pani Eryki Kurowskiej zamieszczony na naszej stronie nieco później w materiale "Piąty element"

Monolog, do którego też wracamy w kolejnych wydaniach Tyskiego Ewangelika.

Dla porządku podam, że materiał o wycieczce odwiedzono 484 razy, a o wystawie - 456. Wszystkim, którzy odwiedzili naszą stronę za wykazane zainteresowanie bardzo dziękuję, a tym, którzy przekazali mi uwagi - dziękuję jeszcze bardziej.

Stanisław J. Boczar

zob. wcześniej: 18. czerwca

 

... na skróty >>>

Plan nabożeństw

Transmisje nabożeństw

Więcej…

Od Redakcji

11. maja

"Patrząc na każdego człowieka powinniśmy w nim widzieć kogoś, kogo Wszechmogący kocha niewyobrażalną miłością. Gardząc człowiekiem, kimkolwiek by nie był, w jakiejkolwiek byłby sytuacji, gardzimy miłością Boga. Lekceważymy Boga" - pisze na swoim blogu bp Jerzy Samiec.

Więcej…

strona znajduje się na serwerach