Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

 

A Bóg nadziei niech was napełnia największą radością i pokojem w wierze, abyście opływali w nadzieję, w mocy Ducha Świętego. List do Rzymian 15,13

15. kwietnia

 Pierwsza setka dni bieżącego roku dostarczyła nam więcej emocji niż w wielu poprzednich latach. By zobrazować tą tezę wybrałem dwie relacje : z niezwykłej debaty w Arenie Idei Czy  kościół wspiera polską demokrację z udziałem dk. Haliny Radacz i z zaimprowizowanego koncertu Artyści przeciw nienawiści. w której wzięło udział ponad 120 artystów.

Z relacji pierwszej wybrałem wypowiedź dk. Haliny Radacz, która powiedziała, m. in. 

- Trzeba na początku postawić pytanie: jak rozumiemy demokrację? - rozpoczęła pastor Halina Radacz. - Obawiam się, że bardzo wiele osób różnie ją rozumie. Kiedy patrzę na to, co dzieje się wokół mnie, myślę, że w większości rozumiemy demokrację jako dyktaturę większości: przegłosowała większość, znaczy ma rację. Tymczasem jest też demokracja przez tak zwane wielkie "D", kiedy większość troszczy się o mniejszość - wskazała.

Zaznaczyła, że "po tym poznajemy poziom demokratycznego państwa, kiedy widzimy, w jaki sposób traktowani są inni, niepełnosprawni, słabsi ekonomicznie, społecznie czy mentalnie, jakie grupy są wykluczane i czy są wykluczeni".

- Jeżeli jest to prawdziwa demokracja, przez duże "D", to takich grup nie powinno być, każdy powinien mieć swoje miejsce, swoją godność i być traktowany z jednakowym szacunkiem. I taką demokrację powinien wspierać każdy, kto się nazywa chrześcijaninem - mówiła. (za http://www.tvn24.pl) 

Inne wypowiedzi i pełną realację z całej debaty możemy zobaczyć za linkiem "Kościół za dwadzieścia lat nie będzie już przypominał w niczym tego, który pamiętamy"

W ciągu kilkunastu dni jakie upłynęły po tragicznym wydarzenieniu, które wpisało się w Święto Wielkiej Orkiestry jedna ze znanych piosenkarek, wraz z przyjaciółmi, potrafiła zorganizować koncert, w którego tytuł wpisuje się sformułowanie, na jakie powinniśmy zwrócić większą uwagę. PRZECIW NIENAWIŚCI.

(poprzedzony reklamami skrót koncertu)

Artyści przeciw nienawiści. Przeciw nienawiści w każdej postaci, często bezinteresownej nienawiści, jaka przelewa się przez fora internetowe, ale też niechęci, zawiści, pogardy jaka pojawia się w rozmowach między nami, a zwłaszcza gdy rozmawiamy o innych. Ale też, często, pojawia się w naszych myślach. 

Stanisław J. Boczar

PS. Po długiej chorobie odeszła od nas niepostrzeżenie p. Jadwiga Korusiewicz - dla mnie, dla nas z Krysią, Pani Wisia. Wspominamy Ją, a ja żałuję, że nie zdążyłem z Nią porozmawiać o tym jak zachować godność, gdy wprowadzany nowy porządek, który ma tej władzy zapewnić rządzenie, związany jest z wymianą elit, czy jak to się wtedy nazywało ... (zob. wspomnienia)

SJB  

zob. poprzednie wydania
blogu redakcyjnego: 3. luty

>>> NA SKRÓTY

Stałe spotkania

W związku z TRWANIEM stanu zagrożenia epidemicznego odwołane są NADAL wszystkie zajęcia z wyjątkiem sobotniego sprzątania. WAKACJE

Nasi duszpasterze

Od lipca 1983 roku tyscy ewangelicy mają swoją parafię. 8 listopada 2015 roku tyscy parafianie wybrali po raz pierwszy swojego proboszcza - został nim ks. Marcin Konieczny - dotychczasowy proboszcz-administrator.

zob. więcej Nasi Duszpasterze

Duszpasterstwo dorosłych

Sami o sobie

>>> Biblia na co dzień

>>> Młodzi luteranie

<

>>> Wakacyjne propozycje

>>> kliknij - informacja o Vacation Bible School

Nie możemy przewidzieć, czy ta impreza się odbędzie. Nie wiemy czy będzie wolno, czy otworzą się granice, czy będą wakacje, czy koronawirus odpuści. Miejmy nadzieję! - Jednak NIE. Myślę, że możemy się umawiać na przyszłe wakacje.

>>> kultura.tychy.pl

Wydawnictwa

>>> Plan nabożeństw

Od Redakcji

31. maja

Po kilkunastu tygodniach

Gdy w połowie marca żegnaliśmy się przy wyjściu z kościoła nikt nie przypuszczał, że kolejny raz spotkamy się po tak długiej przerwie.

kliknij > > >

Więcej…

strona znajduje się na serwerach