Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

Aktualności

15. kwietnia

 Pierwsza setka dni bieżącego roku dostarczyła nam więcej emocji niż w wielu poprzednich latach. By zobrazować tą tezę wybrałem dwie relacje : z niezwykłej debaty w Arenie Idei Czy  kościół wspiera polską demokrację z udziałem dk. Haliny Radacz i z zaimprowizowanego koncertu Artyści przeciw nienawiści. w której wzięło udział ponad 120 artystów.

Z relacji pierwszej wybrałem wypowiedź dk. Haliny Radacz, która powiedziała, m. in. 

- Trzeba na początku postawić pytanie: jak rozumiemy demokrację? - rozpoczęła pastor Halina Radacz. - Obawiam się, że bardzo wiele osób różnie ją rozumie. Kiedy patrzę na to, co dzieje się wokół mnie, myślę, że w większości rozumiemy demokrację jako dyktaturę większości: przegłosowała większość, znaczy ma rację. Tymczasem jest też demokracja przez tak zwane wielkie "D", kiedy większość troszczy się o mniejszość - wskazała.

Zaznaczyła, że "po tym poznajemy poziom demokratycznego państwa, kiedy widzimy, w jaki sposób traktowani są inni, niepełnosprawni, słabsi ekonomicznie, społecznie czy mentalnie, jakie grupy są wykluczane i czy są wykluczeni".

- Jeżeli jest to prawdziwa demokracja, przez duże "D", to takich grup nie powinno być, każdy powinien mieć swoje miejsce, swoją godność i być traktowany z jednakowym szacunkiem. I taką demokrację powinien wspierać każdy, kto się nazywa chrześcijaninem - mówiła. (za http://www.tvn24.pl) 

Inne wypowiedzi i pełną realację z całej debaty możemy zobaczyć za linkiem "Kościół za dwadzieścia lat nie będzie już przypominał w niczym tego, który pamiętamy"

W ciągu kilkunastu dni jakie upłynęły po tragicznym wydarzenieniu, które wpisało się w Święto Wielkiej Orkiestry jedna ze znanych piosenkarek, wraz z przyjaciółmi, potrafiła zorganizować koncert, w którego tytuł wpisuje się sformułowanie, na jakie powinniśmy zwrócić większą uwagę. PRZECIW NIENAWIŚCI.

(poprzedzony reklamami skrót koncertu)

Artyści przeciw nienawiści. Przeciw nienawiści w każdej postaci, często bezinteresownej nienawiści, jaka przelewa się przez fora internetowe, ale też niechęci, zawiści, pogardy jaka pojawia się w rozmowach między nami, a zwłaszcza gdy rozmawiamy o innych. Ale też, często, pojawia się w naszych myślach. 

Stanisław J. Boczar

PS. Po długiej chorobie odeszła od nas niepostrzeżenie p. Jadwiga Korusiewicz - dla mnie, dla nas z Krysią, Pani Wisia. Wspominamy Ją, a ja żałuję, że nie zdążyłem z Nią porozmawiać o tym jak zachować godność, gdy wprowadzany nowy porządek, który ma tej władzy zapewnić rządzenie, związany jest z wymianą elit, czy jak to się wtedy nazywało ... (zob. wspomnienia)

SJB  

zob. poprzednie wydania
blogu redakcyjnego: 3. luty

... na skróty >>>

Plan nabożeństw

N Sty 19 @10:30 -
2. Niedziela po Epifanii
N Sty 26 @10:30 -
3. Niedziela po Epifanii
N Lut 02 @10:30 -
Ostatnia Niedziela po Epifanii

Transmisje nabożeństw

Więcej…

Od Redakcji

8. stycznia

Czytajmy Pismo ...

Podczas jednego z ostatnich kazań nasz Proboszcz, ks. Marcin, wspomniał o ciekawym planie czytania Pisma

Więcej…

strona znajduje się na serwerach