Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

 

A Bóg nadziei niech was napełnia największą radością i pokojem w wierze, abyście opływali w nadzieję, w mocy Ducha Świętego. List do Rzymian 15,13

27. kwietnia

Przerażenie, nadzieja, refleksja ...

W spokojny i podniosły nastrój związany z przeżywaniem Święta Zmartchwychwstania Pańskiego wdarła się przerażająca informacja o samobójczych atakach terrorystycznych w dalekiej Sri Lance.

Po wieloletniej przerwie powrócono w Łodzi do przeżywania Ekumenicznej Drogi Światła jednoczącej duchownych Kościołów rzymskokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-reformowanego, metodystycznego, polskokatolickiego, baptystycznego Starokatolickiego Mariawitów oraz wspoólnoty.  

Do zastanowienia nad zjawiskiem hejtu i mową nienawiści w mediach wezwała wezwała Konferencja Kościołów Europejskich.

Nad przygotowanym z wielką starannością Nabożeństwem Wielkanocnym zawisła, jak czarna chmura, informacja o tragicznych zamachach w dalekiej Sri Lance. Niektóre z zamachów miały miejsce w chrześcijańskich kościołach podczas nabożeństw Wielkanocnych. Było to widać w smutku i wzruszeniu odmawiających Modlitwę Wiernych ... 

Ekumeniczna Droga Światła

A w kilka dni później ulicami Łodzi, przeszła Ekumeniczna Droga Światła. Procesja wielkanocna, która  rozpoczęła się w kościele ewangelicko-reformowanym, a zakończyła w kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza. Od kościoła do pierwszej stacji ewangeliarz nieśli biskupi różnych wyznań, a przy stacjach rozważania wygłaszali duchowni różnych wyznań, a także przedstawicielki ekumenicznej wspólnoty Chemin Neuf. Droga Światła powstała z inicjatywy rzymskokatolickiego metropolity łódzkiego abpa Grzegorza Rysia i spotkała się z otwartością łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. 

Droga Światła z 14 stacjami, wzorowana na Drodze Krzyżowej, została zaproponowana środowisku ekumenicznemu Łodzi i okolic przez nowego metropolitę łodzkiego, abp Grzegorz Rysia.

 

Procesja rozpoczęła się od krótkiego nabożeństwa w kościele ewangelicko-reformowanym. Zebranych powitał ks. Semko P. Koroza, proboszcz Parafii, a modlitwę zmówił ks. Marek Izdebski, biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce. Wstępne rozważanie wygłosił abp Grzegorz Ryś podkreślając, że trudno mówić dziś o radości paschalnej bez wspomnienia chrześcijan ze Sri Lanki zamordowanych podczas wielkanocnych nabożeństw.

W Ekumenicznej Drodze Krzyżowej uczestniczyli duchowni Kościoła rzymskokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego, Kościoła ewangelicko-reformowanego, Kościoła metodystycznego, Kościoła polskokatolickiego, Kościoła baptystycznego oraz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Jednym z bardziej poruszających rozważań wygłosił abp Grzegorz Ryś. Rozmyślanie oparte na rozmowie Jezusa z Piotrem, w której Zmartwychwstały zadaje apostołowi trzykrotne pytanie „Czy miłujesz mnie” i po odpowiedziach Piotra mówi: „Paś owieczki moje”. Przytoczony fragment biblijny różnie jest odczytywany w różnych Kościołach, co ma swoje przełożenie na rozumienie autorytetu w Kościele, w tym funkcję, rolę i zasadność papiestwa. Jednak rozważanie abp. Rysia nie dotyczyło kontrowersji teologicznych, ani też ekumenicznego wymiaru papiestwa. Metropolita łódzki zaznaczył, że rozmowa Jezusa z Piotrem to nie jest rozmowa o władzy. – Jeśli nie chcesz rozmawiać z Jezusem o grzechu, nie bierz w Kościele żadnej władzy. Zniszczysz wszystkich, którzy są grzesznikami jak ty (…) Będziesz pasł siebie, a nie owce. Będziesz traktował wszystkich przedmiotowo.”

Całość zakończyła się w kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza. Bodajże po raz pierwszy w kościele tym unosił się zapach kadzidła, które niesiono przed ewangeliarzem i świecą paschalną, na co zwrócił uwagę ks. Michał Makula, proboszcz Parafii, podczas ostatniego rozważania.

Na zakończenie Ekumenicznej Drogi Światła błogosławieństwa udzielił abp Ryś wraz z bp. Markiem Izdebskim i abp. seniorem Władysławem Ziółkiem.

zob. więcej: @luteranie.pl, @ekumenizm.pl 

zob. dwugodzinna relacja @FB ekumenizm.pl

Przeciwko mowie nienawiści w mediach

Blisko 50 osób zajmujących się chrześcijańską komunikacją medialną spotkało się w dniach 10-12 kwietnia 2019 r. w Helsinkach i Sztokholmie. 

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Światowe Stowarzyszenie Chrześcijańskiej Komunikacji Medialnej oraz Konferencję Kościołów Europejskich (CEC). Temat spotkania brzmiał: „Co nas tak denerwuje? Mowa nienawiści, fałszywe wiadomości (fake news) oraz prawa dotyczące swobodnego przepływu informacji".

zob. @luteranie.pl

Wezwanie Kościołów do przeciwdziałania nienawiści

zob. poprzednie wydania
blogu redakcyjnego: 15. kwietnia

>>> NA SKRÓTY

Stałe spotkania

W związku z TRWANIEM stanu zagrożenia epidemicznego odwołane są NADAL wszystkie zajęcia z wyjątkiem sobotniego sprzątania. WAKACJE

Nasi duszpasterze

Od lipca 1983 roku tyscy ewangelicy mają swoją parafię. 8 listopada 2015 roku tyscy parafianie wybrali po raz pierwszy swojego proboszcza - został nim ks. Marcin Konieczny - dotychczasowy proboszcz-administrator.

zob. więcej Nasi Duszpasterze

Duszpasterstwo dorosłych

Sami o sobie

>>> Biblia na co dzień

>>> Młodzi luteranie

<

>>> Wakacyjne propozycje

>>> kliknij - informacja o Vacation Bible School

Nie możemy przewidzieć, czy ta impreza się odbędzie. Nie wiemy czy będzie wolno, czy otworzą się granice, czy będą wakacje, czy koronawirus odpuści. Miejmy nadzieję! - Jednak NIE. Myślę, że możemy się umawiać na przyszłe wakacje.

>>> kultura.tychy.pl

Wydawnictwa

>>> Plan nabożeństw

Od Redakcji

31. maja

Po kilkunastu tygodniach

Gdy w połowie marca żegnaliśmy się przy wyjściu z kościoła nikt nie przypuszczał, że kolejny raz spotkamy się po tak długiej przerwie.

kliknij > > >

Więcej…

strona znajduje się na serwerach