Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

 

Aktualności

2. września

Między dwudziestoma siedmioma wydaniami Tyskiego Ewangelika jedna strona jest szczególna - jest to strona, licząc od pierwszej strony pierwszego wydania, strona tysiącpięćsetna.

Myślę, że część z Was nie skojarzy jej od razu, inni nie zwrócili na nią uwagi, jeszcze inni ją przeczytali - ale dla wszystkich ją powtórzę o tym jak odnaleźć sens życia w podłych czasach.

10 przykazań prof. Tadeusza Sławka */

1. Przyjmij, że masz obowiązki przede wszystkim nie wobec siebie, ale wobec innych.

2. Nie uciekaj od odpowiedzialności. Pytanie "Co mogę zrobić, by pomóc?" odnosi się do ciebie. Żeby wiedzieć, komu pomóc, patrz uważnie na świat.

3. Nie wierzmy, że cierpienie uszlachetnia i ma szczególny walor moralny. Zatem naszym zadaniem jest żyć tak. by przysparzać jak najmniej cierpień wszystkiemu, co żyje.

4. Praktykuj cnotę gościnności. Pamiętaj o napomnieniu Kanta, iż ziemia nie jest nieograniczona i wcześniej czy później będziemy musieli się ścierpieć obok siebie.

5. Nie wierz, że każdy obcy to przestępca, morderca, gwałciciel. Politycy chcą, żebyś w to uwierzył, ludźmi zalęknionymi rządzi się bowiem łatwo.

6. Nie bój się. Kto się boi, ten łatwo pada ofiarą wszelkich manipulacji, a jego życie traci smak.

7. Praktykuj solidarność. Solidarność to nic innego jak chwile uważnego, troskliwego, nierutynowego, nieideologicznego spojrzenia na świat. W tych chwilach będziesz wiedział, co możesz zrobić dla innych.

8. Jeżeli jesteś młody, darz szkołę życzliwością i szacunkiem. Ale nie ulegaj złudzeniom - to nie szkoła, nie lekcje, nie programy, nie żadne reformy nauczania czegoś cię nauczą. To może zrobić tylko nauczyciel, a dla mądrego nauczyciela programy, lektury, cele dydaktyczne to przeszkody, które wie, jak omijać. Nauczy cię mądrego życia pomimo szkolnych programów i nakazów. Dlatego módl się o mądrych nauczyciel i bądź im wdzięczny.

9. W ogóle bądź wdzięczny. Jest tyle powodów do wdzięczności. Choćby ten. że jesteś, żyjesz na tym świecie, a przecież równie dobrze mogłoby cię nie być. Świat w ogóle nie zauważyłby tego i nadal byłby piękny.

10. Uśmiechaj się. Życzliwość jest bezcenna, a poczucie humoru czasami ocala sens życia. Popatrz na rządzących: oni się nie śmieją. Są śmiertelnie poważni. To wystarczający powód, byś ty się uśmiechał. Uśmiech to pierwszy przejaw nieposłuszeństwa obywatelskiego.

powyższy tekst zaopatrzony był
w redakcyjny komentarz:

Ten tekst znalazłam w sieci, i stwierdziłam, że godny jest tego. by przeczytało go wiele osób. Żyjemy w czasach, w których z każdego miejsca wylewa się nienawiść, kłamstwo, pogarda i wzajemne wyszydzanie. Mimo. że nie zgadzamy się na to. nie potrafimy z tym walczyć i przeciwstawić się tej sytuacji. Wyżej wymieniony tekst nie jest stricte chrześcijańskim, ale mówi o rzeczach, o których my chrześcijanie niekiedy zapominamy.

Przeczytajcie go więc ze zrozumieniem i zastanówcie się nad jego sensem.

*/ prof. zw. dr. hab. Tadeusz Sławek — polski poeta, tłumacz, eseista, literaturoznawca, profesor nauk humanistycznych, samorzadowiec. Były rektor Uniwersytetu Śląskiego. Charakterystyczna broda i długie włosy oraz wykłady, podczas których nikt nawet nie pomyślałby o ziewnięciu.

zob. poprzednie wydania
blogu redakcyjnego: 11. maja

... na skróty >>>

Plan nabożeństw

N Sty 26 @10:30 -
3. Niedziela po Epifanii
N Lut 02 @10:30 -
Ostatnia Niedziela po Epifanii
N Lut 09 @10:30 -
3. Niedziela przed Postem

Transmisje nabożeństw

Więcej…

Od Redakcji

8. stycznia

Czytajmy Pismo ...

Podczas jednego z ostatnich kazań nasz Proboszcz, ks. Marcin, wspomniał o ciekawym planie czytania Pisma

Więcej…

strona znajduje się na serwerach