Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

 

14. listopada

Ograniczenie możliwości uczestniczenia w nabożeństwach było przyczyną szukania rozwiązań pozwalających na uczestniczenie w nabożeństwach odbywanych w naszym kościele bez fizycznej w nim obecności

Pamiętajmy, że - do odwołania - w nabożeństwie w naszym kościele uczestniczyć może 30 osób, a zamiar uczestniczenia w nabożeństwie należy zgłosić telefonicznie.

Nabożeństwa niedzielne transmitowane i retransmitowane z luterańskich kościołów były dostępne w Internecie, okresowo transmitowała telewizja publiczna. Poszukiwaliśmy sposobu, który pozwoli na uczestniczenie w nabożeństwach w naszym, tyskim, kościele. Rosła bowiem liczba osób, które  rezygnowały osobistej obecności w wyniku zaleconej im ostrożności, wieku lub stanu zdrowia. Od pewnego momentu wprowadzone zostały ograniczenia dotyczące ilości osób uczestniczących w nabożeństwach.

Już w lutym udostępniliśmy możliwość wysłuchania niedzielnych kazań za pośrednictwem Internetu. Początkowo nagrywane one były wyprzedzajaco, w ciągu poprzedzającego nabożeństwo tygodnia - z czasem zaczęliśmy udostępniać nagrania sporządzane podczas nabożeństw. Z końcem maja, Święto Trójcy świętej, zaczęliśmy zamieszczać kolejne kazania w wersji video. Było ono - z resztą - odtworzone ponad 600 razy. Ubocznym efektem prac umożliwiających udostępnianie nagrań było - i jest - zdecydowane poprawienie jakości dźwięku w naszym kościele.

W zakładce "Archiwum nagrań " zamieściliśmy możliwość wysłuchania wszystkich 37 nagrań zarejestrowanych między lutym a październikiem. Pewnym zaskoczeniem jest fakt, że niektóre z nich odtwarzane są niemal do dziś dnia.

Pod koniec października, w ciągu tygodnia, w naszym kościele pojawiło się, zaimprowizowane, studio filmowe. Pojawiło się dodatkowe oświetlenie, więcej, różne elementy prezbiterium zaczęły zmieniać swoje położenie. Pojawił scenariusz, osobno rejestrowano poszczególne ujęcia, jak na prawdziwym planie filmowym niektóre ujęcia  powtarzano. Dorota Kurowska, z akompaniamentem Ireny Gospodarek, nie tylko nagrywała towarzyszące nabożeństwu pieśni, ale stała się kantorem podczas nabożeństw live, a nagrania poszczególnych czytań przeniosły się do mieszkań naszych parafian. 

W przygotowaniu filmów z nabożeństw udział wzięli: Mateusz (zdjęcia, montaż), Grzegorz (światło) oraz Adam Tondyra z  ojcem (dźwięk)

sjb

zob. wsześniesze wydania
redakcyjnego blogu: 26. października

zob. też:

niedziela, 15 XI 2020 - przedostatnia niedziela Roku Kościelnego
niedziela, 8 XI 2020 - 3. Niedziela przed końcem Roku Kościelnego
niedziela, 1 XI 2020 - Pamiątka Reformacji  
archiwalne nagrania

>>> Plan nabożeństw

Od Redakcji

31. grudnia

Piękna i mądra modlitwa na zakończenie roku

Więcej…

strona znajduje się na serwerach