Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

19 marzec

Akademia opowieści

Krążyłem wokół podobnego pomysłu od dłuższego czasu. Może nawet od lat. A ponieważ ogromne wrażenie na uczestnikach Seminarium, i na mnie, zrobiły sfilmowane wspomnienia Pani Eryki Kurowskiej, wspomnienie historii tyskich ewangelików. I znalazłem - jedno z czasopism rozpoczęło akcję pisania wspomnień pod nazwą Akademia  opowieści.

we wstępie do akcji czytamy

Historia Polski to nie tylko historia wielkich bitew i przelanej krwi. To również wielki codzienny wysiłek zwykłych ludzi, którzy nie zginęli na wojnie. Mieli marzenia i energię, dzięki której zmieniali świat. ...

... Każdy w polskiej rodzinie, wsi, miasteczku i mieście ma takiego bohatera: babcię, dziadka, nauczyciela, przyszywanego wujka, sąsiada. Jednych znaliśmy osobiście, innych ze słyszenia. Opowiada się o nich anegdoty, wspomina z podziwem i sympatią. ...

... Napiszcie o nich. Tak stworzymy pierwszą wielką prywatną historię ostatnich stu lat Polski.

Tak. W ramach akcji może powstanie prywatna historia Polski. Korzystając z tego wzoru podejmijmy próbę spisania losów tyskich, mikołowskich, śląskich ewangelików. Prywatną historię, której zabrakło podczas Jubileuszowego Seminarium.

Spisywanie wspomnień własnych, spisywanie opowieści o kimś, nawet nam dobrze znanym, czy też porwanie się na spisanie relacji z wydarzeń, w których się brało udział nie jest łatwe. Wydaje mi się, że pomóc w tym może sciąga, poradnik, jaki zacytuję z tej samej gazety, która Akademię opowieści powołała do życia:

  1. Każdy ma ciekawą historię do powiedzenia, ale nie każdy o tym wie.
  2. Jeśli chcesz czegoś się dowiedzieć o swoim bohaterze, musisz z nim porozmawiać. A jeśli twój bohater już nie żyje, powinieneś zdobyć o nim jak najwięcej informacji, rozmawiając z ludźmi, którzy go znali. Do takiej rozmowy trzeba się przygotować, bo to nie będzie spotkanie przy herbatce - musisz ją dobrze przemyśleć. Najlepiej zanotuj sobie najważniejsze pytania. Pytania najtrudniejsze, które mogą być nieprzyjemne, zadaj na końcu, gdy Twój bohater cię zaakceptuje, a być może nawet polubi.
  3. Pytaj o szczegóły. Bez nich opowieść będzie „płaska". „Szczegóły są palcami olbrzyma" - powtarzała swoim reporterom Małgorzata Szejnert, która szefowała działowi reportażu „Gazety Wyborczej".
  4. Nagrywaj, bo każde słowo jest ważne.
  5. Słuchaj uważnie. Nie przerywaj. Gdy odsłuchiwałem nagrania rozmów z bohaterami, setki razy słyszałem, jak przerywam im w najważniejszym momencie, gdy chcieli mi powiedzieć coś ważnego.
  6. Jeśli nie ma z kim porozmawiać o Twoim bohaterze, szukaj o nim informacji w archiwach i książkach. Szukaj w nich także potwierdzenia informacji, które przekazali Ci rozmówcy. Pamiętaj, że pamięć ludzka jest zawodna. próbuj wyjaśnić, skąd się wzięły rozbieżności.
  7. Dotrzyj do współbohaterów opisywanych zdarzeń lub spisanych przez nich relacji. Im więcej osób opowiada historię, tym dla niej lepiej.
  8. Nawet jeśli Twój bohater nie potrafi opowiadać ciekawie, to Twoim obowiązkiem jest stworzenie pasjonującej opowieści.
  9. Warto skonsultować na koniec z bohaterem, czy wszystko dobrze zrozumiałeś.
  10. Nie kombinuj. Pisz prostym językiem. Krótkimi zdaniami. I niech będzie to opowieść linearna.

Autorem powyższych porad jest Cezary Łazarkiewicz, wybitny reporter, dziennikarz i publicysta, laureat ubiegłorocznej Nagrody Literackiej "Nike". 

Stanisław J. Boczar

zob, wcześniej: 24. grudnia - Wigilia

PS. Gdy po dłuższej przerwie dopisałem kolejny odcinek swojego, nieregularnie zamieszczanego, bloga redakcyjnego, zaglądnąłem do statystyk oglądalności naszej strony. Zaglądnąłem w sposób, jakiego dotychczas unikałem - do wielkości bezwzględnych, ilości "wejść" od początku istnienia strony, czyli od niemal sześciu lat. I nie pomyliłem się. Najwięcej "wejść" mają codzienne ROZWAŻANIA (8263), dużo mniej relacja: Równica - nabożeństwo przy Kamieniu (2561), Najważniejsze zasady luteranizmu (2311) zamieszczone zakładce NASZ KOSCIÓŁ, dwa rozdziały z KANCELARII w zakładce INFORMACJE: Składka kościelna (2150) i Konwersja (2044) i z tej samej zakładki INFORMACJE > Nasi duszpasterze (2034). Zaskoczeniem jednak dla mnie było 3955 wejść na przedostatni odcinek bloga redakcyjnego, z 24 grudnia. Było zaskoczeniem, którego nie umiem zinterpretować. SJB 

>>> NA SKRÓTY

NASI DUSZPASTERZE

Od lipca 1983 roku tyscy ewangelicy mają swoją parafię. 8 listopada 2015 roku tyscy parafianie wybrali po raz pierwszy swojego proboszcza - został nim ks. Marcin Konieczny - dotychczasowy proboszcz-administrator.

zob. więcej Nasi Duszpasterze

{slider

SAMI O SOBIE

{slider

1,5 % PODATKU NA PARAFIĘ

 

nr konta bankowego Parafii

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Tychach
ul. Ks. Bpa Juliusza Burschego 20
43-100 Tychy
nr konta:

79 8436 0003 0000 0023 2147 0001

Co będzie

Pt Kwi 05 @15:15 -
Lekcja religii kl. III i IV
Pt Kwi 05 @16:00 -
Lekcja religii kl. V i VI
Pt Kwi 05 @17:00 -
Spotkanie młodzieży i Konfirmanci
Pt Kwi 05 @17:00 -
PRÓBA CHÓRU
Pn Kwi 08 @18:30 -
GODZINA BIBLIJNA - ONLINE
Śr Kwi 10 @16:00 -
SPOTKANIE PAŃ

>>> Plan nabożeństw

Cz Mar 28 @17:00 -
WIELKI CZWARTEK
Pt Mar 29 @10:30 -
WIELKI PIĄTEK
Pt Mar 29 @17:00 -
WIELKI PIĄTEK
N Mar 31 @10:30 -
WIELKANOC
Pn Kwi 01 @10:30 - 05:00PM
PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY
N Kwi 07 @10:30 -
1. Niedziela po Wielkanocy
N Kwi 14 @10:30 -
2. Niedziela po Wielkanocy

Od Redakcji

17. lutego

Nic o nas bez nas.

Zwierzchnik Kościoła o zmianach w Funduszu Kościelnym. 

Więcej…

strona znajduje się na serwerach