Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

 

banner_BIEG.jpg

Aktualności

Prośba rodziny Bursche

Komunikat ze spotkania z bp. Dröge

Podczas nabożeństwa reformacyjnego w kościele Św. Trójcy w Warszawie bp Markus Dröge z Ewangelickiego Kościoła Krajowego Berlina-Brandenburgii i Śląskich Górnych Łużyc przekazał na ręce rodziny oraz bp. Jerzego Samca kopię dokumentów poświadczających miejsce pochówku i datę śmierci bp. Juliusza Bursche, dawnego diakona i proboszcza Parafii Świętej Trójcy oraz Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

29 października 2017 r. w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie odbyło się centralne nabożeństwo z okazji radosnego jubileuszu 500 lat Reformacji. Ewangelicy różnych wyznań i narodowości wspólnie dziękowali za trwające dziedzictwo reformacyjne. Po raz pierwszy obchody te miały charakter ekumeniczny i cieszyliśmy się z obecności prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, przedstawicieli Kościołów Polskiej Rady Ekumenicznej i innych chrześcijan. ...

... Na początku 1933 roku, w dniu ogłoszenia wyniku wyborów w Niemczech, kiedy naziści przejęli nieograniczoną władzę w Niemczech, bp Bursche przebywając w Berlinie był świadkiem nocnej manifestacji nazistów z pochodniami. W jednym z listów do rodziny skomentował to doświadczenie mocnymi słowami sprzeciwu wobec szowinistycznego nacjonalizmu.

W obliczu śmierci i wszechobecnego triumfu zła słowa Biskupa były nie tylko prawdziwe, ale i zrozumiałe.

Dziś ponad granicami narodowymi i wyznaniowymi wiemy, że dzięki pomocy Bożej stało się inaczej i z wdzięcznością możemy spoglądać na kapitał dialogu i przebaczenia, który budowano od Wyznania Winy ze Stuttgartu (1945), Wyznania z Darmstadt (1947) poprzez Memorandum Wschodnie Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (1965), List polskich biskupów rzymskokatolickich do niemieckich biskupów (1965), a skończywszy na apelach z ostatnich miesięcy i lat.

komunikat ze spotkania

 

Od Redakcji

13. maja

Pod wrażeniem dzisiejszego kazania ... 

W ubiegłym miesiącu namawiałem do spisywania wspomnień (19. kwietnia), namawiałem i nadal namawiam. Bo wraz z bezwiedną ucieczką wspomnień z pamięci, wraz z odchodzeniem tych, którzy pamiętają, znika nasza historia. Ta ukryta pod codziennością historia każdego z nas - czy każdego z naszych bliskich, ale też histora kiedyś nam przekazana. Może nawet, w zaufaniu, powierzona. A te wspomnienia to wszystko co z nas tworzy społeczność. 

Więcej…