Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

 

wydarzenia bieżące

Pieśni ks. Jerzego Trzanowskiego

sobota, 8 października - godz. 18:00

Koncert z cyklu Muzyka u Dietla rozpocznie się o godzinie 18:00 w sobotę 5 października w kościele ewangelickim w Sosnowcu (ul. Żeromskiego 1).

Program "Pieśni słowiańskiego Lutra" wykona dla nas zespół Cithara Sanctorum z Poznania. „Śpiewana Ewangelia” – to określenie w najbardziej trafny sposób oddaje charakter muzyki wykonywanej przez Cithara Sanctorum. Zespół sięga po utwory średniowieczne i reformacyjne. W jego repertuarze sąsiadują ze sobą psalmy genewskie, pieśni łacińskie, husyckie i luterańskie; liturgiczne i ludowe. Zespół występuje w historycznych strojach, sięga po repliki historycznych instrumentów, takich jak lira, lira korbowa, lutnia renesansowa, czy rebec.

Zespół wykona dla nas pieśni stworzone przez ks. Jerzego Trzanowskiego – pastora, autora pieśni, pisarza religijnego, bohatera Słowacji, Czech, Moraw i Śląska, nazywanego przez to słowiańskim Lutrem. Najważniejsze swoje pieśni Trzanowski zebrał w swoim śpiewniku z 1636 r. o nazwie … Cithara Sanctorum (łac. cytra świętych).

WSTĘP NA KONCERT JEST WOLNY

SERDECZNIE ZAPRASZAMY