Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

 

wydarzenia bieżące

Depresja jest chorobą - NIE LENISTWEM

Warto przeczytać

otrzymaliśmy ulotkę

DEPRESJA JEST CHOROBĄ A NIE LENISTWEM

Depresja to powszechna choroba. We współczesnym świecie depresja dotyka coraz więcej osób: dotyka znanych i nieznanych, gwiazdy i „zwykłych” ludzi. Jest to poważny stan. Depresja to poważna choroba. Choroba ta często upośledza funkcjonowanie i może na jakiś czas wyłączyć z aktywnego życia, zwłaszcza, gdy nie zostaje właściwie zdiagnozowana i nie jest leczona. Depresja nie musi przekreślać szans na osiągniecie sukcesu, rozwój czy spełnienie rodzinne i zawodowe.

W typowych łagodnych, umiarkowanych czy ciężkich epizodach depresyjnych pacjent cierpi z powodu obniżenia nastroju, ubytku energii, zmniejszenia aktywności. Zmniejszone jest odczuwanie przyjemności, a zakres zainteresowań i koncentracja są obniżone, często pojawia się znaczne zmęczenie, nawet po małym wysiłku. Sen jest zwykle zaburzony, apetyt obniżony. Samoocena i pewność siebie są niemal zawsze zmniejszone, nawet w łagodnych stanach depresyjnych pojawiają się idee winy i małej wartości.

Z roku na rok obserwuje się wzrost zachowań na depresje u dzieci i młodzieży. Niepokojący wydaje się również fakt, ze średnia wieku, w którym diagnozuje się depresje coraz bardziej się obniża. Depresja jest chorobą a nie chandrą czy oznaką słabości i może spotkać każdego bez względu na płeć, wiek, wykształcenie, status materialny czy społeczny.

Młodzież chorująca na depresję często podkreśla, że istotnym czynnikiem zdrowienia jest w ich przypadku wsparcie rodziców i przyjaciół. Najistotniejsza wydaje się pomoc ze strony rodziców i zaakceptowanie faktu, że depresja jest chorobą, a nie lenistwem. Podstawową rolą rodziców jest wspieranie dziecka i aktywne towarzyszenie mu w procesie zdrowienia. Warto pozostawać w kontakcie z lekarzem i psychologiem, aby specjaliści mogli edukować rodziców i ukierunkowywać w konkretnych działaniach.

Wszystkie trudne momenty w życiu człowieka bywają bolesne i mogą się przyczyniać do czasowego obniżenia nastroju. Należy jednak jasno określić, gdzie znajduje się granica pomiędzy tym, co naturalne, a rozpoczynającym się i trwającym procesem chorobowym. Każdy, kto zmaga się z kryzysem emocjonalnym powinien skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Dlatego już po raz kolejny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach Spółka Megrez realizuje Projekt finansowany ze środków Urzędu Miasta Tychy dotyczący DEPRESJI. 

Pamiętajmy, depresja jest raczej konsekwencją tego, że było się silnym zbyt długo. Dlatego istotna jest uważność i otwartość na drugiego człowieka!

Tyle ulotka informacyjna. Pomyślmy chwilę. Może w pobliżu jest ktoś, kto potrzebuje pomocy.