Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

 

wydarzenia bieżące

1. Niedziela po Epifanii

Niedziela, 10 stycznia - godz. 10:30 - ONLINE

Po pełnej emocji dla zaangażowanych w to przedsięwzięcie osób przerwie zapraszam na bezpośrednie transmisje nabożeństw, które będą odbywać się w kolejne niedziele, zgodnie z tradycją, o godz. 10:30.

Transmisję prowadzą Mateusz Adamus i Adam Tondyra, autorzy pomysłu, który wsparty wiedzą i poparciem Adama Adamusa i Jana Tondyry pozwolił, w pierwszej kolejności, uporać się z problemem nagłośnienia naszego kościoła, a później, kolejno z udostępnianiem nagrań kazań i ich transmisji online. Cześć kosztów zakupu sprzętu została pokryta z przeprowadzonej pod koniec roku "zrzutki", część z dotacji indywidualnych. Do rozwiązania pozostaje sprawa używanego podczas prowadzenia transmisji komputera (nadal jest prywatny, użyczany od okazji do okazji), który jest niezbędny nie tylko do prowadzenia transmisji nabożeństw.    

Warto w tym miejscu przypomnieć oczekiwania, jakie towarzyszyły nam przed pierwszą transmisją, kilka miesięcy temu:  Ważne, byśmy byli razem (fragment tego materiału przytoczono w dolnej części ekranu).

 

Niezależnie od możliwości współuczestniczenia w przeżywaniu nabożeństw za pośrednictwem bezpośredniej transmisji z wykorzystaniem platformy Youtube dostępnej za pośrednictwem profili naszej Parafii w mediach społecznościowych, konta Parafianie komunikatora WhatsApp oraz strony internetowej - archiwalne zapisy znajdują się zarówno na wydzielonym kanale platformy Youtube, jak i na zakładce Archiwum transmisji nabożeństw oraz kazań strony internetowej.

Osoby obecne w kościele proszę o dezynfekowanie rąk przy wejściu i wyjściu z kościoła, zachowanie wymaganych odległości przy zajmowaniu miejsc oraz - zgodnie z odpowiednimi zarządzeniami - zasłanianie nosa i ust przez cały czas trwania nabożeństwa. 


 

Ważne, byśmy byli razem

 ... byśmy czuli, że jesteśmy razem

Wspólnota. Jedyny sposób, by ograniczenia nakładane na nas, nie powodowały w nas uczucia osamotnienia. Chaos informacyjny, zalew informacji o sprzecznych, często wykluczających się wzajemnie decyzjach, decyzje podejmowane nocą ...

Lecz nie musimy się czuć bezbronni, osamotnieni, bowiem otaczają nas ludzie nam bliscy - często nawet nie wiemy ile osób z troską interesuje się potrzebami każdego z nas, zwłaszcza tych starszych - ale też tych, których dosięgły jakieś zdarzenia losowe: choroba, wypadek, czy - choćby - gorszy nastrój. Tworzymy wspólnotę. Wspólnotę ludzi bliskich przez wiarę i dzięki wierze.

To dlatego, by stworzyć miejsce, więcej: miejsce i czas wspólnego przebywania w wierze spontanicznie zebrana ekipa młodych ludzi przeprowadziła pierwszą transmisję on-line z nabożeństwa w naszym tyskim kościele. To nic, że co niedzielę możemy sobie wybrać jedną z kilkudziesięciu transmisji z różnych ewangelickich kościołów w Polsce. To nic, że od wielu miesięcy możemy przywołać i odtworzyć sobie dowolne kazanie z dowolnej niedzieli.

Bezpośrednia transmisja pozwala nam tworzyć wspólnotę wiernych bez względu na to, czy znajdujemy się wśród trzydziestki osób zgromadzonych w kościele - czy jesteśmy w naszych domach. Jesteśmy wtedy RAZEM w modlitwie, śpiewie, w niedzielnym rozważaniu.

W przedostatnią niedzielę Roku Kościelnego, nasz Proboszcz, ks. Marcin Konieczny, mówił od ołtarza z jakimi trudnościami musieli się zmierzyć ci młodzi ludzie, którzy wykorzystując prywatny, często wypożyczony na jeden raz, sprzęt - przeprowadzili pierwszą, bezpośrednią, transmisję nabożeństwa z naszego, tyskiego, kościoła.

Ważne, byśmy byli razem ...