Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

Koncert AUKSO na zakończenie Roku Jubileuszu

Wystawa w tyskim Muzeum, Seminarium, koncert

to kolejne punkty Roku Jubileuszowego w naszym mieście ...

W niedzielę 26 listopada mieliśmy możliwość uczestniczenia w szczególnej imprezie. " Ad fontes, czyli ku źródłom" to tytuł koncertu muzyki klasycznej, który był zwieńczeniem cyklu wydarzeń  związanych z obchodami  500 LAT REFORMACJI, pod wspólnym hasłem "POD ZNAKIEM RÓŻY" organizowanym przez Muzeum Miejskie w Tychach, a sponsorowanym przez Prezydenta Miasta Tychy Andrzeja Dziubę. Był to czteroczęściowy spektakl muzyki i słowa, podczas którego zaprezentowane zostały dzieła wielkich kompozytorów związanych z protestantyzmem, przeplatane reformatorskimi tekstami różnych epok.

zdjecia goscinnie:
Grzegorz Krzysztofik/TTF

W fenomenalnym wykonaniu AUKSO www.aukso.pl- Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia usłyszeliśmy cztery utwory:

  • X Symfonię h-moll - Feliksa Mendelssohna-Bartholdiego
  • Badinerie - Jana Sebastiana Bacha
  • Aria na strunie G - Jana Sebastiana Bacha
  • Suita w dawnym stylu „Z czasów Holberga” op. 40 - Edwarda Griega

Natomiast warstwę tekstową przygotował Zbigniew Kadłubek, profesor UŚ, komparatysta i tłumacz. Odczytane zostały:

  • Jerzego Trzanowskiego: Zbliża się już wieczne lato
  • Marcina Lutra: O wolności chrześcijańskiej (fragment)
  • Dietricha Bohnhoeffear: (Dobrymi siłami cicho…)

Interpretacje dzieł, zarówno muzycznych, jak i literackich, zostały przygotowane specjalnie na okoliczność tego niecodziennego spotkania.

Wydarzenie te było dla nas wielkim przeżyciem. W wypełnionej do maksimum nowej sali koncertowej tyskiej MEDIATEKI (Bilety rozeszły się na długo przed koncertem) mieliśmy możliwość wysłuchania wspaniałej interpretacji muzyki klasycznej w wykonaniu jednej z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że ta wspaniała muzyka koncertowa jest też spuścizną reformacji. Słuchając tych przepięknych utworów mogliśmy się wyciszyć, zadumać, zaś czytane teksty ewangelickich duchownych przypominały nam o wartościach, które powinny być mottem naszego życia. Na koncert ten przybiliśmy całymi rodzinami , a także zaprosiliśmy znajomych nie tylko z naszego kościoła. Wspólnie świętowaliśmy jubileusz dziękując Bogu za to, że posyła na ten świat ludzi zdolnych, mądrych, potrafiących poruszyć uczucia i umysły innych. Rozchodziliśmy się po koncercie z pewnym niedosytem. Tej wspaniałej muzyki było dla nas za mało. Nie często uczestniczmy w tego typu koncertach, a okazało się było to naprawdę wyjątkowe wydarzenie.

tekst i pozostałe zdjęcia
Sylwia Adamus/Tyski Ewangelik

zob. też. Takiego koncertu nie było

 

>>> NA SKRÓTY

NASI DUSZPASTERZE

Od lipca 1983 roku tyscy ewangelicy mają swoją parafię. 8 listopada 2015 roku tyscy parafianie wybrali po raz pierwszy swojego proboszcza - został nim ks. Marcin Konieczny - dotychczasowy proboszcz-administrator.

zob. więcej Nasi Duszpasterze

{slider

SAMI O SOBIE

{slider

1,5 % PODATKU NA PARAFIĘ

 

nr konta bankowego Parafii

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Tychach
ul. Ks. Bpa Juliusza Burschego 20
43-100 Tychy
nr konta:

79 8436 0003 0000 0023 2147 0001

Co będzie

Pn Cze 24 @18:30 -
GODZINA BIBLIJNA - ONLINE

>>> Plan nabożeństw

Od Redakcji

17. lutego

Nic o nas bez nas.

Zwierzchnik Kościoła o zmianach w Funduszu Kościelnym. 

Więcej…

strona znajduje się na serwerach