Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

Wydarzenia z lat 2020-21

#Rozmowy stołowe

retransmisja rozmowy z 16 czerwca

 

Kolejne spotkanie w ramach Rozmów Stołowych. Tym razem będziemy chcieli zastanowić się nad rolą mniejszości wyznaniowych, a konkretnie Kościołów ewangelickich w powojennej oraz współczesnej Polsce.

Rola ta mocno związana jest z doświadczeniami i lekcjami, które możemy wynieść z historii. Dlatego będziemy chcieli porozmawiać na temat losów ewangelików w PRLu, m.in. o przywłaszczeniu i kradzieży kościołów, represjach na wiernych i duchownych ewangelickich ze strony władzy.

Inspirację będziemy czerpać także z tego, w jaki sposób Kościoły ewangelickie starały się w czasie transformacyjnego przełomu przedstawiać alternatywną wobec Kościoła Katolickiego wizję podejścia do państwa i polityki.

Naszym gościem będzie Kazimierz Bem, a spotkanie poprowadzi Joshua Hanson.
ks. dr Kazimierz Bem - łodzianin, doktor prawa międzynarodowego na Vrije Universiteit w Amsterdamie (2007). Ukończył także studia teologiczne na Yale Divinity School z tytułem Master of Divinity (2010) i Master of Sacred Theology (2012). Duchowny w United Church of Christ pracujący w Stanach Zjednoczonych. Psychofan Karola Bartha i uprawy kwiatów doniczkowych.

Joshua Hanson - urodzony w Niemczech, mieszkający w Polsce polsko-brytyjski teolog ewangelicki (na razie licencjat). Zaangażowany politycznie wegańsko-freegański korposzczurek. Zainteresowany (bio)etyką, piłką nożną i tryktrakiem.

Wydarzenie odbędzie się w formie