Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

Wydarzenia z lat 2020-21

24. grudnia 2021

27. DZIEŃ ADWENTU, PIĄTEK

Ten zwyczaj nie jest popularną tradycją. Nie we wszystkich domach na stole wigilijnym  stawia się krzyż.. Jednak bywają domy, gdzie pojawia się on razem z Biblią (aby nigdy w tym domu nie zabrakło Słowa Bożego) i chlebem ( aby przez cały rok domownicy nie zaznali głodu), świecami i też talerzykiem z opłatkiem..

Święta Bożego Narodzenia są świętami radosnymi, pogodnymi, wiele w nich światła, kolorowych ozdób. Mówi się w nich o pokoju nadziei, dlaczego więc zakłócać ten promienny obraz symbolem męczeństwa i śmierci? Czy ten element naprawdę pasuje do ogólnego wydźwięku tych Świąt?

Aniołowie zwiastowali pasterzom narodziny Zbawiciela Świata. Gdyby nie krzyż, męczeńska śmierć Jezusa na nim, to nowonarodzone dzieciątko w Betlejem byłoby tylko zwykłym dzieckiem, jak miliardy innych małych dzieci, które urodziły się na przestrzeni dziejów. Dopiero krzyż sprawił, że to maleńkie dziecko można nazwać Zbawicielem, czyli tym który uwolnił nas od kary za grzech. To, że urodził się nie w swoim domu, w stajni, wśród zwierząt, że  jego narodziny zwiastowali aniołowie, że pokłonili się mu mędrcy, że musiał uciekać przed złym władcom nie czyniło go Zbawicielem.

Niestety tak jest że w czasie tych świąt wolimy przypominać sobie ckliwe obrazki, aniołków, pastuszków, królów, owieczek, osiołków. Wkładać pod śnieżnobiały obrus, sianko i pieniądze, a ten krzyż nie zupełnie nam pasuje.

Ten zwyczaj jest tylko jedną z tradycji, dla jednych istotną dla innych nie, ale zestawienie dwóch symboli: żłóbka z nowonarodzonym  Jezusem i krzyża, jest sensem chrześcijaństwa i na pewno sensem Świąt Bożego Narodzenia..

 

zob. też wcześniejsze