Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

wydarzenia z lat 2014-15

Święto Wojska Polskiego w Ewangelickim Duszpasterstwie Wojskowym

W niedzielę, 10 sierpnia br. w kościele ewangelicko-augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie odbyło się uroczyste nabożeństwo z sakramentem Wieczerzy Pańskiej z okazji święta Wojska Polskiego, które obchodzić będziemy 15 sierpnia.

W uroczystości wziął udział ks. ppor. Marcin Konieczny.

 

 

W nabożeństwie zorganizowanym dla oficerów, żołnierzy, pracowników cywilnych wojska, kapelanów oraz ich rodzin uczestniczył podsekretarz stanu MON Maciej Jankowski, Dyrektor Departamentu Kontroli MON gen. broni w st. spocz. Zbigniew Głowienka, Szef Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych  kmdr Wiesław Banaszewski,  Komendant Wojskowej Akademii Technicznej gen. bryg. Zygmunt Mierczyk, Dyrektor Biura Infrastruktura Specjalnej płk Tomasz Kalina i Szef Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych  płk Marek Malawski.

Reprezentowane były również: Dowództwo Operacyjne RSZ, Centrum Operacji Powietrznych Komponentu Powietrznego, 3. Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej, Wojskowa Komenda Uzupełnień Warszawa-Śródmieście, Komenda Główna Policji, Nadwiślański Oddział SG oraz środowiska weteranów i kombatantów. Przybyli także przedstawiciele Ordynariatu Polowego WP oraz Prawosławnego Ordynariatu WP, którzy przekazali pozdrowienia od biskupów wojskowych.

Nabożeństwo rozpoczęło się od wprowadzenia sztandaru narodowego. Liturgię współprowadzili kapelani EDW i ks. dr Włodzimierz Nast, a kazanie wygłosił Ewangelicki Biskup Wojskowy ks. bp płk Mirosław Wola.

W swoim rozważaniu, którego podstawą była biblijna opowieść o uzdrowieniu sługi setnika (Mt 8,5-13) bp Wola przywołał słowa teologa Dietricha Bonhoeffera, który zginął w obozie Flossenbürg w Bawarii podczas II wojny Światowej: „Człowiek nie może drugiego człowieka poznać, może w niego uwierzyć”.

Przywołując tegoroczne obchody rocznic historycznych takich jak 100. rocznica wybuchu I wojny światowej, 70. rocznica wybuchu powstania warszawskiego i kampanię włoską z 1944 roku biskup zauważył: „Uczestnicząc w wielu tegorocznych wydarzeniach odnoszę wrażenie, że więcej w nich człowieka, więcej ludzkiej twarzy, szacunku dla człowieka w jego różności i odmienności”.

A w bezpośrednim komentarzu do tekstu biblijnego naczelny kapelan EDW podkreślił: „Tak jak kiedyś Żydzi nie mogli uwierzyć, że ich Bóg jest Bogiem także pogan, i dziś zdarza się chrześcijanom skłonność do podobnych stwierdzeń wobec Żydów i innych religii. Ruchy nacjonalistyczne czy antysemickie, bez żadnych zahamowań używają chrześcijańskich haseł i podpierają się autorytetem Kościołów. Używają imienia Boga, by szerzyć lęk przed drugim człowiekiem i wzbudzać wrogość wobec niego. A mogłoby się wydawać, że po dwóch tysiącach lat istnienia chrześcijaństwa, już wszyscy, którzy zwą się chrześcijanami, powinni zauważać jednoznaczne słowa i czyny Jezusa. Chociażby takie, jak te z historii sługi setnika”.

Wyjątkową oprawę muzyczną nabożeństwo zawdzięczało Orkiestrze Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, która poza stosownymi utworami muzycznymi w trakcie liturgii, zagrała również na zakończenie krótki koncert.

Zdjęcia: st. szer. Paweł Gierej