Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

wydarzenia z lat 2014-15

Prezent pod choinkę 2014

Więcej szczęścia jest w dawaniu niż w braniu.
Dzieje Apostolskie 20,35

"Prezent pod choinkę" to ogólnopolska akcja charytatywna prowadzona od czternastu lat. Od początku trwania akcji do 2013 roku prezenty trafiły do prawie 55 tysięcy dzieci m. in. na Ukrainie, Białorusi i w Rumunii.

 

 

Poprzez akcję chcemy:

  • nieść pomoc tym, którzy bardzo jej potrzebują,
  • uczyć empatii i wrażliwości,
  • pokazać, że nawet mając niewiele, też można coś ofiarować, 
  • dać sposobność do aktywności charytatywnej.


W sobotę 18. października o godzinie 21.50 Polskie Radio Program 1 wyemituje w cyklu "Kościoły w kraju i na świecie" reportaż o naszej akcji. Od 19. października ten materiał będzie dostępny na naszej stronie www.prezent.cme.org.pl

zob. film o naszej akcji

Do ubiegłego roku akcję koordynowała Pani Mariola Fenger. W jej ramach przygotowano 4023 paczki. 1000 paczek przekazano na Białoruś do dzieci z parafii w Grodnie oraz w pobliskich miejscowościach, również w domach dziecka i w polskiej szkole. 2669 paczek przesłano do Rumunii, do dzieci z Brasov i Cismadie, Tatrang pod Brasov, Purkerecz i Zajzon, Halmagy, Oltszakadat, Sepsiszentgyorgy,  wychowujących się w rodzinach, ale również w domach dziecka oraz do dzieci ze świetlicy środowiskowej Arka Noego i do dzieci – podopiecznych streetworkerów w Lasi.

Na Ukrainę, ze względu na zaostrzone przepisy celne, trafiły pieniądze przekazane na paczki wirtualne (w sumie 354 prezenty).

W Charkowie cześć paczek rozdano dzieciom z internatu dla niewidzących. W tym internacie mieszkają i uczą się dzieci z całej oblasci (województwa) charkowskiej. W tym również dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, także tych borykających się z biedą. Kolejna część prezentów trafiła do dzieci z rodzin, które są pod opieką służby socjalnej, która zajmuje się matkami samotnie wychowującymi dzieci, biednymi rodzinami, rodzinami dysfunkcyjnymi, w których dzieci nie są zbyt rozpieszczane prezentami. Dlatego paczki, które dostają z Polski sprawiają im wiele radości. Trzecia grupa, do której trafiają prezenty, to parafialne dzieci, które z niecierpliwością i radością czekają na to, co ktoś dla nich przygotował.

zob. strona internetowa akcji

zob. statystyka akcji