Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

wydarzenia z lat 2015-16

20. Pamiątka Poświęcenia Kościoła

Przy pięknej pogodzie nastąpił oczekiwany od wielu dni moment: Obchody 20tej Pamiątki Poświęcenia Kościoła stały się faktem. Poprzedzeni przez dzieci i Radę Parafialną do kościoła weszli ks. Jerzy Samiec - Biskup Kościoła, i ks. Marcin Konieczny - Proboszcz Administrator. Wśród licznie zgromadzonych zborowników przedstawiciele tyskich władz z Andrzejem Dziubą - Prezydentem Miasta.

 

 

Kilka minut przed godziną jedenastą, przed głównym wejściem do kościoła zgromadziły się dzieci wraz z rodzicami. Z zakrystii wyszli ks. bp. Jerzy Samiec wraz z ks. Marcinem Koniecznym i poprzedzeni przez członków Rady Parafialnej dołączyli do oczekujących na wejście dzieci.

Jubileuszowej Pamiątce Poświęcenia Kościoła towarzyszyły obchody Dziękczynnego Święta Żniw. Wniesione przez dzieci dary złożono, zgodnie z obyczajem, przed ołtarzem.

Nabożeństwo rozpoczęły występy dzieci.

Do prowadzących nabożeństwo dołączyli, już w czasie jego trwania, ks. bp. dr Marian Niemiec, Biskup Diecezji Katowickiej,  ks. Mariusz Kaspar reprezentujący Proboszcza pobliskiego kościoła pw. Marii Magdaleny i ks. Michał Matuszek - wikarusz katowickiej parafii E-A w Katowicach. Kazanie głosił ks. bp. Jerzy Samiec.

W nabożeństwie uczestniczyło wielu naszych parafian, przyjechali też liczni z tych, którzy już w Tychach nie mieszkają.

W uroczystościach udział wzięli liczni przedstawiciele władz. Oprócz Andrzeja Dziuby, Prezydenta Miasta, w nabożeństwie, a później w parafialnym pikniku uczestniczyli: Maciej Gramatyka - Przewodniczący Rady Miasta Tychy, Igor Śmietański i Miłosz Stec - Zastępcy Prezydenta Miasta, mjr. Arkadiusz Bartnik - reprezentujący Komendanta WKU w Tychach, st. bryg. Kazimierz Utrata - Komendant Państwowej Straży Pożarnej i Ryszard Polcyna - Komendant Straży Miejskiej w Tychach.

W trakcie nabożeństwa wystąpił też nasz parafialny chór pod kierunkiem p. Doroty Kurowskiej, na organach towzrzyszyła p. Irena Gospodarek.

W czasie nabożeństwa ks. Marcin Konieczny podziękował p. Monice Kionka za wieloletnią pracę z naszym parafialnym chórem.

Na wychodzących z kościoła oczekiwały, tradycyjne, kawałki chleba upieczonego z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów, którymi częstowała p. Helena Kłosek.

Dłogo przed rozpoczęciem uroczystości, po nabożeństwie trwały przygotowania do pikniku. Kiełbaski na grilu przygotowywał stały, tradycyjny, zespół pod kierunkiem p. Mirosława Kostrzewy.

Pod rozstawionym już w piątek namiotem, ale też w różnych innych miejscach parafialnego ogrodu uczestnicy pikniku jedli, rozmawiali, wspominali ...

Stałym elementem pikników są baraszkujące dzieci. Jedne bawiły się same na huśtawce czy na batucie - dla innych kolejne zabawy wymyślała, jak zawsze, Lucyna Kłosek.

Część z nich, z wielkim przejęciem, sprzedawała wykonane przez siebie elementy ozdobne. Drobiazgi, które powstały podczas zajęć prowadzonych przez Sonię Konieczny w czasie, gdy dzieci przywożone są przez Rodziców na wtorkowe zajęcia z nauczania kościelnego. 

O spotkaniu, o minionych latach i o dniach, które są przed nami rozmawiano jeszcze długo ... aż, w końcu, przyszła pora na rozmontowanie namiotu i porządki.

Dziękujmy Panu Bogu za nasz kościół, naszych księży, parafian i cudowną pogodę, która towarzyszała naszym obchodom.

zdjęcia:
Remigiusz Żukowski (70)
oraz Sylwia Adamus(8),
Krystyna Kocjan(1),
Stanisław Boczar(18)