Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

wydarzenia z lat 2015-16

Ken Burton i warsztaty gospel po raz drugi

W dniach od 3 do 5 stycznia 2016r. odbywały się II warsztaty Gospel, które prowadził wybitny kompozytor Ken Burton.

 

Trzy młode parafianki: Agnieszka Żukowska, Edyta Kłosek i Katarzyna Noculak wzięły udział w szkoleniu warsztatach, podczas których uczyły się tego rodzaju muzyki pod kierunkiem trenera.

Warsztaty odbywały się w auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. 5 stycznia ponad stuoosobowy chór wystąpił w neogotyckim kościele Parafii E-A w Chorzowie. Na koncercie można było usłyszeć solowy śpiew Kena, muzykę instrumentalną i przede wszystkim wspaniale brzmiący chór. Ken zachęcił również cały zgromadzony zbór w kościele do wspólnego uwielbiania w pieśni pt.: „The welcome table”. Muzyka Gospel jest nierozerwalnie związana z jej treścią. Gospel (ang. ewangelia), jest dobrą nowiną o darze zbawienia ofiarowanym ludziom przez Boga za darmo, z łaski przez wiarę, dzięki życiu i śmierci niewinnej ofiary, Syna Bożego – Jezusa Chrystusa, zamiast grzesznego człowieka. Wykonanie muzyki gospel jest nie tylko ciekawym wydarzeniem artystycznym, ale staje się osobistym wyrazem wdzięczności kierowanym do Boga za tak cenny dar. Koncert ten był dla wszystkich niezwykle inspirującym przeżyciem zarówno pod względem kulturalnym jak i duchowym.

Lucyna Kłosek
zdjęcia: Lucyna Kłosek i Aleksandra Noculak

PS. Obiecano mi więcej zdjęć - nie dotarły, szkoda.

 

I Warsztaty Gospel odbyły się w maju 2015r. w Katowicach występując z Koncertem Finałowym w NOSPR przed ok. 1650 os. widownią.

zob. więcej

Ken Burton studiował na Goldsmith University of London. Jest kompozytorem, dyrygentem chórów i orkiestr, wokalistą, instrumentalistą, jurorem, muzykiem sesyjnym i nauczycielem. Prowadzi 4 chóry. Wiele z jego prac chóralnych zostało opublikowanych przez znane wydawnictwa jak Faber Music, Oxford University Press oraz RSCM. Występuje jako juror w „Choir of the Year”. Jest również jednym z jurorów programu „Gospel Singer of the Year” nadawanego przez Channel 4, jak również jurorem w „Young Chorister of the Year” nadawanym przez BBC. Pojawiał się i przygotowywał prace nad największymi programami brytyjskiej i międzynarodowej telewizji, m. in. Songs of Praise, The X Factor, Britain’s Got Talent, Eastenders, Soul Noel i wiele innych. Regularnie występuje przed Królową Elżbietą II oraz ministrami. W 2013 roku wystąpił na Festiwalu Filmowym w Cannes.

(z materiałów informacyjnych warsztatów)