
Czterdzieścikilka osób z Tychów, Lędzin, Hołdunowa ...
Uczestników wycieczki powitali: Agnieszka Ociepa-Weiss z Muzeum Miejskiego w Tychach i ks. Marcin Konieczny, który opowiedział naszym gościom i o naszej parafii i o luteraniźmie. A potem, przez następnych wiele godzin, uczestniczyliśmy w spektaklu jednego aktora, jakim okazał się być dr Jerzy Gorzelik
który ze swobodą świadczącą o ogromnej wiedzy opowiadał nie tylko o poszczególnych odwiedzanych obiektach, ale też - jakby od niechcenia - o historii, architekturze, kulturze - słowem bogactwie na jakie składały się przez lata niezwykłe i zmienne dzieje mieszkańców Ziemii Pszczyńskiej, Śląska, tej części Europy. O wpływie, jaki na los tych ziem miały ambicje władców, wiedza i majątek jednostek i dorobek ciągnących do Ziemii Obiecanej przybyszów. A o samej wycieczce przeczytajmy w relacji Sylwii Adamus, zamieszczonej też na parafialnej stronie Facebooka.
W sobotę 16 września Muzeum Miejskie w Tychach zorganizowało wycieczkę pt. ŚLADAMI EWANGELIKÓW NA ZIEMI PSZCZYŃSKIEJ. Zwiedzający zawitali kolejno do :
- Ewangelickiego Kościoła ap. Piotra i Pawła w Tychach,
- Ewangelicki ego Kościoła w Pszczynie,
- Ewangelicki ego Kościoła św. Jana w Mikołowie wraz z zabytkowym cmentarzem,
- Kościoła św. Wawrzyńca w Orzeszu (obecnie kościół rzymskokatolicki)
- Ewangelicki ego Kościoła Świętego Ducha w Orzeszu,
- Huty Paprockiej w Tychach
W trakcie zwiedzania dr Jerzy Gorzelik, historyk sztuki i wykładowca akademicki zapoznał wycieczkowiczów z historią reformacji i kontrreformacji, z historią reformacji na Ziemiach Pszczyńskich, opowiadał o dziejach poszczególnych kościołów, a także o ich architekturze. Mówił także o wielkim wpływie ewangelickich przedsiębiorców na rozwój Górnego Śląska. Przybliżył wiele ewangelickich postaci, które wpisały się złotymi zgłoskami w rozwój naszego regionu. Z ust prowadzącego padły bardzo miłe dla nas ewangelików słowa.: " Gdyby nie obecność ewangelików na naszej ziemi, sytuacja w naszym regionie wyglądałaby zupełnie inaczej. Ewangelicy mieli swój wpływ w rozwój przemysłu, oświaty, kultury, muzyki, rzeźby , a szczególnie architektury sakralnej." Na ewangelickim cmentarzu w Mikołowie, dzięki historykowi p. Barbarze Sznober mieliśmy okazję dowiedzieć o prowadzonych tam pracach badawczych przez Mikołowskie Towarzystwo Historyczne.
Wycieczka ta jest jedną z imprez finansowaną przez miasto Tychy w ramach obchodów 500 lat REFORMACJI. Warto dodać, że jest to możliwe w związku z tym iż Sejmik Górnośląski ogłosił rok 2017 Rokiem Reformacji. Cieszymy się iż władze naszego województwa zauważyły, że ewangelicy to także mieszkańcy naszego regionu, o których istnieniu przez wiele starano się zapomnieć. Tak jak dowodzą prowadzone badania historyczne, swoje miejsce mają w tym regionie nie tylko ewangelicy którzy przybyli tu w XIX wieku wraz z rozwojem przemysłu, ale także potomkowie ewangelików z okresu reformacji z XVI wieku.
Uczestnicy wycieczki wynieśli bardzo dużo informacji na temat naszego ewangelickiego kościoła. Na pewno Ci, którzy po raz pierwszy zetknęli sie z naszym wyznaniem, zapoznali się z naszą niełatwą historią na tych terenach. Mieli też możliwość zapoznania się z zasadami i ideami naszego kościoła, ale także różnicami jakie występują w różnych wyznaniach , a to dzięki proboszczom: ks. Marcinowi Koniecznemu , ks. Mirosławowi Czyżowi z Pszczyny i ks. Kornelowi Undasowi z Mikołowa, którzy przywitali uczestników wycieczki w swoich parafiach, opowiadali o zasadach naszej wiary i odpowiadali na zadawane pytania.
Sylwia Adamus
zob. wcześniej: