Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

wydarzenia z lat 2017-18

Konferencja ChSM

„Dobra praktyka medyczna. Chrześcijański punkt widzenia"

Cztery osoby reprezentowały naszą parafię na Konferencji ChSM, która odbyła się w dniach 19.10-22.10 2017r. W słoneczne czwartkowe popołudnie zjechaliśmy w urokliwy zakątek Jury Krakowsko-Częstochowskiej do ośrodka o nazwie „Leśna Radość" w miejscowości Jastrząb k. Poraja. W Konferencji wzięło udział wielu zaproszonych gości zza granicy m.in. z Wielkiej Brytanii, Węgier, Czech, Ukrainy i Holandii.

Na początku, wszystkich przybyłych przywitał przewodniczący ChSM dr Jacek Juszczak, życząc wszystkim miło i owocnie spędzonego czasu. W ciągu czterech dni wysłuchaliśmy i uczestniczyliśmy w wielu interesujących i uduchowionych wykładach i warsztatach. Warto wymienić tutaj dr Gabora Gyori i Alette Uittenbogaard z Węgier, którzy poprowadzili warsztaty „Jak skutecznie dzielić się wiarą z pacjentem". Z kolei dr Henryk Wieja wraz z żoną mgr Aliną Wieja przedstawili dwa istotne tematy: „Jak znaleźć równowagę pomiędzy pracą, życiem i wiarą?" oraz „Jak budować kulturę Bożego Królestwa w praktyce medycznej". Miłość, szacunek okazywany drugiemu człowiekowi w rodzinie, przełożonemu, współpracownikowi, pacjentowi- to podstawa w budowaniu relacji międzyludzkich. Bóg nas wybrał i powołał do tej pracy i służby, ale to od nas zależy, na ile i jak chcemy się uczyć i z Nim współpracować. Poprzez nasze działanie to Bóg będzie czynić dzieła „Jak w niebie tak i na ziemi", i bez Niego nic nie jesteśmy w stanie uczynić- Jan 15/5.

Dr Aleksandra Bojarska i dr Magdalena Witt zorganizowały warsztaty- „W jaki sposób okazując szacunek komunikować się z trudnymi pacjentami". Jak można prowadzić dobrą praktykę medyczną - tym tematem podzieliła się w swoim wykładzie pielęgniarka mgr Mirosława Łućko. „Refleksja-jako klucz do dobrego zawodowego rozwoju"- tej sprawie poświęcił czas dr Tadeusz Pawlak, który przyjechał z Wielkiej Brytanii. Mgr Aleksander Macha-biznesmen, poruszył problem uczciwości w działalności biznesowej i medycznej. Znamienne słowa wygłosił w końcowym wykładzie dr Jan Grzeszkowiak- „Mamy być naśladowcami Jezusa, który będąc Królem stał się sługą".

O naszą kondycję fizyczną w czasie trwania Konferencji, dbała dr Aleksandra Bojarska organizując codziennie rano gimnastykę na świeżym powietrzu, oraz na sali w trakcie trwania prelekcji.

W piątkowe popołudnie zorganizowano wycieczkę po Jurze. Trasa pieszej wędrówki biegła od ruin zamku z Mirowie do zamku w Bobolicach. Natomiast w sobotni wieczór wysłuchaliśmy koncertu zespołu Praise Trio, który na chwałę Boga wyśpiewał nam piękne pieśni.

Uczestnicy Konferencji na koniec podziękowali organizatorom dr Barbarze Szczuce, dr Krystynie Boczar oraz dr Jackowi Juszczakowi za wysiłek włożony w organizację zjazdu. Do domów wróciliśmy pozytywnie naładowani Słowem Bożym.

tekst i zdjęcia:
Barbara Kostrzewa