Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

Wydarzenia z lat 2019-20

Wielki Tydzień i Wielka Noc

Wielki Czwartek, Piątek i radosna Niedziela

Tegoroczne przygotowania do przeżywania Wielkiego Tygodnia i Niedzieli Wielkanocnej rozpoczęły się 14 marca - pierwszym z cotygodniowych nabożeństw pasyjnych. Uczestniczyliśmy w Kolacji Paschalnej poprowadzonej przez ks. Kazimierza Barczuka, podczas której wyjaśnił symbolikę zawartą w przygotowaniach do uczty, potrawach, gestach, które powtarzamy do dziś dnia nie zawsze świadomi ich znaczenia, a osadzonymi w Starym i Nowym Testamencie.

Tak przygotowani zasiedliśmy, w Wielki Czwartek, z Chrystusem, do Wieczerzy Paschalnej.

Chrystus zapowiedział nam swoją męczeńską śmierć, zapowiedział zdradę przez przyjaciela będącą początkiem całego procesu, aż do jego śmierci. Uniżył się myjąc nasze stopy byśmy pamiętali, że jedni drugim służyć mówimy. I powiedział "Takie jest przykazanie moje abyśmy się wzajemnie miłowali, jak ja Was umiłowałem." (J 15,12). A łamiąc chleb rozdzielał go wśród nas mówiąc "Bierzcie i jedzcie to jest ciało moje" podobnie wziął kielich wina i podziękowawszy podał mówiąc "pijcie z niego wszyscy" (Mt 26,26-27) "to jest krew moja nowego przymierza, które się za nas wylewa" (Mk 14,24).

Powróciliśmy do domów, poszli spać, chociaż Jezus prosił, byśmy Mu towarzyszyli...

 

 

Piątek, już po procesie Jezusa.

Skazany.

Via Dolorosa .... Belka przygniotła ramię i kręgosłup, upał, nogi uginają się, pragnienie, krwawy pot.

To mój grzech, Jezu, tak przygniata? A Ty, pomimo, bo mnie, nas, kochasz, wypełniasz wolę Boga, by nas ratować? Nie mam odwagi stanąć bliżej krzyża, na którym konasz ...

I symbol - odrzwia, próg pomazany krwią baranka by wyjść z niewoli i Krzyż Jezusa znaczony Jego krwią.

Jest nadzieją?

 

Gwar,

radość,

Pan z martwych wstał

i jest z nami.

Alleluja.

Kolejny raz nasze serca, umysły, wypełniła nadzieja, że możemy pójść "porzucić stare grzechy, a w życie niechaj wejdzie łaska, nowy zaczyn" jak usłyszeliśmy w pieśni wielkanocnej.

 

 

Podczas uroczystego nabożeństwa Niedzieli Wielkanocnej przygotowanego przez wielu parafian wystąpił chór parafialny, a swój benefis miał zespół muzyczny, parafialny, który poprowadził wspólny śpiew i oprawę nabożeństwa. Również modlitwę wiernych poprowadzili parafianie.

A ks. Marcin Konieczny w swoim kazaniu powiedział, m. in.

Jesteśmy naznaczeni krwią Chrystusa. Nasze usta są naznaczone jak odrzwia przez które przejście oznacza zmianę dotychczasowego życia. 

Wszystkiego oczekuj od Chrystusa (nie od ludzi, nawet tych najbliższych). Przyjdź do Niego ze wszystkim i z Nim bądź w relacji.

Czego uczy nas Zmartwychwstanie? Uczy nas miłości i służby dla drugiego.

tekst: Krystyna Boczar
zdjęcia Mateusz Adamus i
Stanisław J. Boczar

zob. też.: Szofar zagrzmiał dwa razy

oraz Wielkanocne piosenki dzieci