Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

W naszej parafii

Wywiad z Sylwią Adamus

redaktor „Tyskiego Ewangelika”

W imieniu „Tyskiego Ewangelika” tym razem ‒ Stanisław Boczar: Czuję się niezręcznie – w końcu Ty założyłaś „Tyskiego Ewangelika” i Ty przeprowadziłaś, w imieniu redakcji, wszystkie trzydzieścikilka wywiadów. Ale pytanie muszę zadać: czy odpowiesz na kilka pytań?

Sylwia Adamus: Bardziej niezręcznie to chyba ja się czuję będąc po tej drugiej stronie, ale tyle razy namawiałeś mnie Staszku, do tego, by przeprowadzić ze mną wywiad, więc w końcu uległam. Pytaj więc!

T. E.: Przed wojną Tychy to kilkanaście tysięcy mieszkańców. Dziś, wśród ponad 120 tysięcy mieszkańców, więcej jest takich, których rodzinne korzenie umocowane były poza naszym miastem. Bliżej lub dalej – więc pytanie pierwsze: skąd pochodzisz, skąd pochodzi Twoja rodzina?

S. A.: Tyszanką jestem od ćwierć wieku, kiedy to na zakupionej, z mężem Adamem, działce w Tychach, wybudowaliśmy najpierw warsztat, w którym pomieszkiwaliśmy, a potem dom. Pochodzę z okolic, z Mikołowa, więc moje korzenie to „rzut beretem”. Chociaż, jeżeli pogrzebać głębiej i bardziej wstecz, to oprócz Mikołowa, to jeszcze Wyry, Pielgrzymowice, Golasowice, Łódź i Jampol na Ukrainie (stąd moje nazwisko rodowe ‒ Kononienko). Obecnie moja rodzina to mąż Adam (tyszanin z urodzenia), trzech synów ‒ Grzegorz, Michał i Mateusz oraz pies, golden retriver o imieniu Felix.

T. E.: Jak zapamiętałaś początki swoich kontaktów z ewangelicką wspólnotą?

S. A.: W mojej pamięci są dwa obrazy z bardzo wczesnego dzieciństwa (miałam chyba trzy lata), a działy się one w salce parafialnej w Mikołowie. Pierwsza, to lekcja szkółki niedzielnej z pastorową Marią Karpecką. Dokładnie pamiętam wygląd figurynek do opowiadanej historii. Było to stworzenie świata. W tym momencie uzmysławiam sobie, że bardzo dużo zapamiętałam z tych zajęć. Nie umiejąc jeszcze czytać znałam juz sporą część Biblii. Drugi obraz, to buty Mikołaja na gwiazdkowym spotkaniu. Nie rozumiałam, dlaczego Mikołaj miał takie same buty jak mój tata. To są obrazy, ale wspólnota ewangelicka była ze mną od zawsze. Wychowywałam się w rodzinie od wielu pokoleń ewangelickiej, z małymi dodatkami prawosławia i baptyzmu. Wszelkie tradycje były mocno w niej zakorzenione i kultywowane. To zawsze był mój świat.

T.E.: Jakie znaczenie miała dla Ciebie obecność i późniejsza aktywność we grupie młodzieżowej?

S. A.: Spotkania młodzieżowe był to chyba punkt zwrotny w moim życiu. Po konfirmacji w parafii w Mikołowie nie było spotkań młodzieżowych, nasz ówczesny proboszcz, ks. Jan Karpecki był już dosyć wiekowy i nie bardzo umiał dogadać się ze współczesną mu młodzieżą, choć robił to wspaniale kilka dekad wcześniej z grupą młodzieży, w której byli moi rodzice. Wspaniale się jednak stało, że na parafię przybył wikariusz ks. Tadeusz Szurman.

To z nim zaczęliśmy tworzyć nowa grupę młodzieżową. Był dla nas przewodnikiem, autorytetem, ale i kumplem. Uczył nas nowych pieśni religijnych przy akompaniamencie gitary, studiował z nami Pismo Święte, dyskutował na trudne tematy, jeździł na wycieczki, wysyłał na obozy młodzieżowe. Te spotkania w szarej rzeczywistości schyłku komunizmu późnych lat siedemdziesiątych były jak przejaw świeżości, spontaniczności i różnorodności. Na nich naprawdę się coś działo. Jedna z pieśni tamtych czasów brzmiała: „Wystarczy iskra, by rozniecić wielki ogień...” . Ta iskra sprawiła, że nie tylko ja, ale wiele osób z tej społeczności poczuło, że Kościół ewangelicki, to ich miejsce. Tu rodziły się przyjaźnie, małżeństwa. Gdy patrzę na tych ludzi teraz, to widzę wśród nich członków rad parafialnych, kuratorów, chórzystów, organizatorów różnych akcji, które dzieją się w parafiach. W czasie tych spotkań nauczyliśmy się pewnej prawdy. Bóg każdemu z nas dał pewne talenty i te talenty powinniśmy wykorzystywać w byciu w społeczności. Nie zastanawiać się, co parafia nam daje, ale co my jej dajemy. Jaką dla niej jesteśmy wartością.

T.E.: Masz trójkę synów, którzy uczestniczyli i uczestniczą w życiu młodzieżowym – jak opisałabyś różnicę między Twoim udziałem w nich kiedyś i ich dzisiaj?

S. A.: To są dwa różne światy. Przez okres jednego pokolenia rzeczywistość zmieniła się diametralnie. Żyjemy w zupełnie innych realiach. Właśnie postrzeganie młodzieży daje nam najbardziej obiektywny obraz rzeczywistości i zmian jakie w niej zachodzą. Wali się obecnie wiele wcześniej uznawanych autorytetów, starsi nie nadążają za technologicznym rozwojem. Młodzi odnajdują się w tym nowym świecie, i chyba jest im z tym dobrze. Mają łatwy dostęp do szeroko pojętej wiedzy, ale też do różnych poglądów i zjawisk. Spotkania młodzieżowe to tylko maleńki wycinek z ich życia, a nie cały świat, jak to było za moich czasów. Podstawową różnicą jest także to, że ja zaczęłam chodzić na spotkania młodzieżowe, gdy skończyłam 18 lat. Teraz to młodzież pokonfirmacyjna. To zupełnie inna i bardzo trudna grupa docelowa.

T.E.: Kontynuacją działalności w ruchu młodzieżowym była Twoja późniejsza działalność – czy również zawodowa?

S. A.:  Myślę, że to wszystko się przeplatało. Na początku młodzieżówek zaangażowałam się z koleżanką w prowadzenie szkółek niedzielnych i robiłam to w Mikołowie przez 20 lat. Ukończyłam studia pedagogiczne na wydziale nauczania początkowego i uczyłam w klasach I‒III. Chyba przez osiem lat prowadziłyśmy z koleżankami  diecezjalne kolonie w Warszowicach. Parę osób z naszej parafii brało w nich udział. Później, po urodzeniu dzieci, też angażowałam się w podobne akcje: rekolekcje adwentowe dla dzieci w Jaworniku, czy Salmopolu, letnie półkolonie w tyskiej parafii. Próbuję też pomagać w półkoloniach prowadzonych przez Amerykanów.

T. E.: Jako pedagog, wychowawca powiedz, co sądzisz o szkole, oświacie, trwających nieustannie zmianach, wreszcie o szkole w czasach pandemii?

S. A.: Jestem szczęśliwa, że moje dzieci ten etap mają już za sobą. Nauczanie nie jest wlewaniem wiedzy do pustego garnka, tylko przygodą i fascynacją w trakcie poznawania nowych informacji. Małe dziecko ciągle łaknie wiedzy. Pyta: „po co? dlaczego? jak? kiedy?”. Niestety ten proces zanika w momencie rozpoczęcia edukacji. Czego nauczyła się szkoła w czasie pandemii?

  • wreszcie, korzystania z narzędzia, jakim jest komputer i Internet. Szkoła przestała się na nie obrażać i się ich bać;
  • szukania informacji i treści, a także ciekawych wykładów, tłumaczenia trudnych materiałów w Internecie;
  • pracy zespołowej, szczególnie w czasie zdalnych sprawdzianów.

Myślę, że ta wiedza przyda się im w przyszłości bardziej niż suche fakty i wkuwanie na pamięć.

T. E.: Należysz do nielicznych, którzy potrafią utrzymać młodzieżowe znajomości przez całe lata – kilka lat temu zorganizowałaś zjazd swoich przyjaciół, znajomych, ale też i wychowanków.

S. A.: Tak.Jak pisałam, tworzyliśmy wspaniałą grupę, dobrze się rozumieliśmy, chociaż byliśmy bardzo różnorodni. Dalej łączą nas więzi koleżeństwa, a z niektórymi przyjaźni. Co dziesięć lat organizujemy sobie SPOTKANIE PO LATACH, jestem jedną z organizatorek tej imprezy, ale nie jedyną. Zdarzyło się już, że na spotkaniach tych byli rodzice ze swoimi dziećmi, także uczestnikami kolejnych spotkań. Fantastycznie jest, gdy można spotkać się ze starymi znajomymi. Już tak mam, że gdy przychodzi mi ochota na spotkanie z kimś, po prostu dzwonię i zapraszam do siebie, do domu. Okazuje się, że mimo upływu lat czujemy tę więź, która połączyła nas kiedyś, dawno.

T. E.: Powiedz więcej o swoich zainteresowaniach, pasjach. Jak spędzasz wakacje?

Sylwia Adamus: Uwielbiam czytać książki, lubię wędrówki po lesię, zapewnia mi to codziennie mój pies ‒ Felek. Niesamowitą frajdę dają mi prace rękodzielnicze. Bardzo lubię podróże ‒ ostatnio te, do mało oczywistych miejsc, w których można odnaleźć zaskakująco dużo ciekawostek i pięknych krajobrazów. Ale chyba największym hobby jest moja rodzina. Poświęcam jej najwięcej czasu, i gdy wszystko gra, to jestem szczęśliwa. To dzięki niej mogę realizować swoje pomysły, każdy z panów, na swój sposób i zgodnie z swoimi umiejętnościami, mnie wspiera.

T. E.: Tyski Ewangelik nie jest Twoim pierwszym czasopismem…

S. A.: Czasopismem to chyba pierwszym, ale nie jedyną pozycją pisaną, której jestem autorem. Już wcześniej zredagowałam kilka  okazjonalnych informatorów i biuletynów. Gdy pojawiły się dzieci, to zmotywowały mnie do stworzenia specjalnego kalendarza adwentowego. Na każdy dzień adwentu przygotowałam jakieś zadanie do wykonania. Pierwsze dwa roczniki były wydane chałupniczo, jako odbitki ksero, potem, przez 13 lat, co roku Wydawnictwo Augustana wydawało pozycje dla dzieci o tym tytule. Jestem także autorem pozycji Album dziecka, w którym można wpisywać ważne wydarzenia z życia dziecka, od narodzin do konfirmacji. Ukazały się też dwie książeczki z bożonarodzeniowymi historiami.

T. E.: Nie mówisz nic o serii posterów obrazujących historię naszej parafii.

S. A.: Zbieram zawsze materiały do „Tyskiego Ewangelika”, przy okazji udostępniam je na Facebooku lub przesyłam Tobie, abyś umieścił je na parafialnej stronie internetowej. Każde z tych mediów dociera do innej grupy odbiorców, a ważne jest by informacje o parafii trafiały do jak największej liczby parafian i nie tylko do nich. A że lubię pobawić się trochę grafiką komputerową, to ubieram informacje w ciekawą formę graficzną. Podobno jest wtedy większa oglądalność.

T. E.: Skoro o historii już było – to z czego, w naszej parafii, jesteś dumna? Co chciałabyś zobaczyć inaczej, wreszcie czego naszej parafii życzysz?

S. A.: Lubię naszą parafię za jej różnorodność. Bo znaleźli w niej miejsce ewangelicy, których znam od zawsze, ludzie którzy za pracą przywędrowali do naszego miasta z innych rejonów kraju, o trochę innej kulturze i sposobie wyznawania. Cieszę się, że właśnie do nas przychodzą ludzie poszukujący Boga i innego sposobu wyznawania. To jest naszym bogactwem. Pojęcia dumy nie lubię, gdyż jak mówi przysłowie: duma kroczy przed upadkiem. Ale życzenia owszem, mam: życzę naszej parafii iskry, takiej, która rozpaliłaby wielki ogień, ogień zaangażowania, pomysłów, aktywności, wzajemnej życzliwości i miłości. Bo mam dziwne wrażenie, że ‒ związane to jest może z pandemią ‒ trochę oklapliśmy.

T.E.: Dziękuję za rozmowę; dziękuję – w imieniu naszych czytelników – że jesteś taka jaka jesteś.  

Parafianie

Wywiad z Panią Lidią Rosińską

Wywiad z Panią Lidią Rosińską

Red. TE: Tyski Ewangelik przeprowadza wywiady z różnymi osobami z naszej parafii. Jest pani jedną ze starszych, ale bardzo aktywnych jej członkiń. Chcielibyśmy się dowiedzieć czegoś o Pani. Czy zgadza się Pani na wywiad? Lidia Rosińska: Tak. Red. TE: Nasza tyska parafia to głównie ludzie, którzy przyjechali tu skądś...

Czytaj więcej
Wanda Adamczyk - seniorka naszej parafii

Wanda Adamczyk - seniorka naszej parafii

Red. TE: Tyski Ewangelik przeprowadza wywiady z różnymi osobami z naszej parafii. Jest pani jedną z najstarszych członkiń naszej społeczności. Przez wiele lat bardzo aktywnie brała Pani udział w życiu parafii. Chcielibyśmy się dowiedzieć czegoś o Pani. Czy zgadza się Pani na wywiad?           Wanda...

Czytaj więcej
Justyna Górnikowska-Bogucka i Andrzej Bogucki

Justyna Górnikowska-Bogucka i Andrzej Bogucki

Red. TE: Zazwyczaj redakcja „Tyskiego Ewangelika” przeprowadza wywiady z osobami, które pełnią w naszej parafii jakąś funkcję. Jednak działalność parafii, nie tylko z takich osób się składa. Jest wiele takich, które bardzo czynnie biorą udział we wszelkich aktywnościach parafii. Wy właśnie jesteście takimi osobami. Czy...

Czytaj więcej
Karolina i Bartosz Korusiewiczowie

Karolina i Bartosz Korusiewiczowie

  małżeństwo, które obsługuje internetową transmisję nabożeństw Red. T.E.: „Tyski Ewangelik” przeprowadza wywiady z osobami, które są aktywne w naszej parafii. Od niespełna roku podjęliście się obowiązku obsługi transmisji internetowych z naszego kościoła. Czy mogę z Wami przeprowadzić wywiad? Karolina i Bartosz: Tak. Red. T. E.: Nazwisko Korusiewicz w...

Czytaj więcej
Wywiad z Sylwią Adamus

Wywiad z Sylwią Adamus

redaktor „Tyskiego Ewangelika” W imieniu „Tyskiego Ewangelika” tym razem ‒ Stanisław Boczar: Czuję się niezręcznie – w końcu Ty założyłaś „Tyskiego Ewangelika” i Ty przeprowadziłaś, w imieniu redakcji, wszystkie trzydzieścikilka wywiadów. Ale pytanie muszę zadać: czy odpowiesz na kilka pytań? Sylwia Adamus: Bardziej niezręcznie to chyba ja się...

Czytaj więcej
Wywiad z Maciejem Kiełbasińskim

Wywiad z Maciejem Kiełbasińskim

- organizatorem Wakacyjnej Szkoły Biblijnej z Językiem Angielskim Red.TE: Tyski Ewangelik przeprowadza wywiady z osobami, które są aktywne w naszej parafii. Ty, mimo, że mieszkasz wiele tysięcy kilometrów od naszych Tychów, nadal jesteś zaangażowany w działalność naszej parafii. Czy zgodzisz sie na przeprowadzenie wywiadu z Tobą? Maciej...

Czytaj więcej
Monika Byrtek - prowadzi zespół parafialny

Monika Byrtek - prowadzi zespół parafialny

Red.TE: Tyski Ewangelik przeprowadza wywiady z osobami, które robią coś w naszej parafii. Ty podjęłaś się trudu prowadzenia zespołu parafialnego, a także w ubiegłym roku zorganizowałaś akcję pieczenia ciasteczek dla seniorów. Nie znamy Cię i chcielibyśmy się czegoś dowiedzieć o Tobie. Czy zgadzasz się na...

Czytaj więcej
Wywiad z panią Agnieszką Tabor

Wywiad z panią Agnieszką Tabor

Wywiad z panią Agnieszką Tabor Red.TE: Tyski Ewangelik przeprowadza wywiady z osobami, które są aktywne w naszej parafii. Razem ze swoimi dzieciakami czynnie bierzesz udział w życiu parafii. Chcielibyśmy się czegoś dowiedzieć o Tobie. Czy zgadzasz się na wywiad? Agnieszka Tabor: Tak. Red. TE: Na początku kilka słów o...

Czytaj więcej
Rozmowa z Mironą Siąkowską

Rozmowa z Mironą Siąkowską

Red.TE: Tyski Ewangelik przeprowadza wywiady z osobami, które są aktywne w naszej parafii. Bierzesz bardzo czynny udział w wielu organizowanych u nas imprezach. Zawsze możemy liczyć na Twoją pomoc. Chcielibyśmy się czegoś dowiedzieć o Tobie. Czy zgadzasz się na wywiad? Mirona Siąkowska: Tak. Red.TE: Wiem, że mieszkasz...

Czytaj więcej
Wywiad z Krystyną Boczar

Wywiad z Krystyną Boczar

- dobrym duchem naszej parafii, która dba nie tyle o nasze  dusze ale i o ciała. Red.TE: Tyski Ewangelik przeprowadza wywiady z osobami, które są aktywne w naszej parafii. Czy udzielisz nam wywiadu? Krystyna Boczar: Tak

Czytaj więcej
Adam Łazarski - członek Komisji Rewizyjnej

Adam Łazarski - członek Komisji Rewizyjnej

Red.TE: Zgodnie już z  tradycją, w kolejnych numerach Tyskiego Ewangelika przedstawiamy wywiady z członkami Rady Parafialnej naszej tyskiej Parafii. Czy zgadzasz się na udzielenie nam wywiadu? Adam Łazarski: Tak.  Red.TE: Jeżeli dobrze pamiętam, z tyską radą parafialną jesteś związany juz kilka dobrych lat. Opowiedz nam coś o tym...

Czytaj więcej
Wywiad z Panią Małgorzatą Magner

Wywiad z Panią Małgorzatą Magner

Red.TE: Nie ma chyba tyskiego parafianina, który nie znałby Pani. Co niedzielę stoi Pani za stolikiem z literaturą i wraz z panią Heleną Kłosek sprzedaje literaturę i czasopisma. Zbiera wpłaty na różne listy, robi spisy chętnych na imprezy. Chcielibyśmy dowiedzieć się o pani czegoś więcej...

Czytaj więcej
Krystyna Niemiec - członek komisji rewizyjnej naszej parafii

Krystyna Niemiec - członek komisji rewizyjnej naszej parafii

Red.TE: Zgodnie już z  tradycją, w kolejnych numerach Tyskiego Ewangelika przedstawiamy wywiady z członkami Rady Parafialnej naszej tyskiej Parafii. Czy zgadzasz się na udzielenie nam wywiadu? Krystyna Niemiec: Tak . Oczywiście lecz nie spodziewałam się, że to już moja kolej. Red.TE: Jesteś jednym z członków komisji rewizyjnej, która wchodzi w...

Czytaj więcej
Halina Pokorska - radna naszej parafii

Halina Pokorska - radna naszej parafii

Red.TE: Zgodnie z już tradycją, w kolejnych numerach Tyskiego Ewangelika przedstawiamy wywiady z radnymi naszej parafii. Czy zgadzasz się na udzielenie nam wywiadu? Halina Pokorska:  Tak  Red.TE: Wiem, że w radzie parafialnej działasz już jakiś czas, powiedz mi która to kadencja i co skłoniło Cię do...

Czytaj więcej
Jarosław Kurowski - radny naszej Parafii

Jarosław Kurowski - radny naszej Parafii

Red.TE: Zgodnie już z tradycją, w kolejnych numerach Tyskiego Ewangelika przedstawiamy wywiady z radnymi naszej parafii. Czy zgadzasz się na udzielenie nam wywiadu? Jarosław Kurowski: Tak, chociaż nie wiem, ile danych mogę ujawnić, żeby nie wejść w konflikt z ustawą o ochronie danych osobowych RODO. Red.TE: Na...

Czytaj więcej
Ewald Niemiec - radny naszej Parafii

Ewald Niemiec - radny naszej Parafii

Red.TE: Zgodnie z już tradycją, w kolejnych numerach Tyskiego Ewangelika przedstawiamy wywiady z radnymi naszej parafii. Czy zgadzasz się na udzielenie nam wywiadu? Ewald Niemiec: Tak  Red.TE: Wiem, że w radzie parafialnej działasz już jakiś czas, powiedz mi która to kadencja i co skłoniło Cię do...

Czytaj więcej
Barbara Kostrzewa - radna naszej Parafii

Barbara Kostrzewa - radna naszej Parafii

Red.TE: Zgodnie z już tradycją, w kolejnych numerach Tyskiego Ewangelika przedstawiamy wywiady z radnymi naszej parafii. Czy zgadzasz się pani na udzielenie  wywiadu? Barbara Kostrzewa:  Tak Red.TE: Na początek pytanie o sprawy związane z pełnieniem funkcji w naszej parafii. Którą kadencję jest pani  radną i co spowodowało...

Czytaj więcej
Adam Kocjan - radny naszej Parafii

Adam Kocjan - radny naszej Parafii

Red.TE: Zgodnie z już tradycją, w kolejnych numerach Tyskiego Ewangelika przedstawiamy wywiady z radnymi naszej parafii. Czy zgadzasz się na  udzielenie  wywiadu? Adam Kocjan:  Tak oczywiście Red.TE: Na początku chcę zapytać, którą kadencję jesteś radnym, jakie pełniłeś w niej funkcje i co spowodowało, że postanowiłeś do niej...

Czytaj więcej
Jerzy Gospodarek - radny naszej parafii

Jerzy Gospodarek - radny naszej parafii

Red.TE: Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, chcemy w Tyskim Ewangeliku przedstawić wywiady z wszystkimi radnymi naszej parafii. Czy zgadzasz się Pan na  udzielenie  wywiadu, Jerzy Gospodarek: Tak Red.TE: Na początku chcę zapytać, którą kadencję jest Pan radnym i co spowodowało, że postanowił Pan do niej kandydować? Jerzy Gospodarek: Jestem...

Czytaj więcej
Adam Adamus - radny naszej parafii

Adam Adamus - radny naszej parafii

Red.TE:Na poczatku tego roku została zaprzysiężona   nowa Rada Parafialna, wybrana przez zgromadzenie parafialne. Postanowiliśmy, że od tego numeru Tyskiego Ewangelika będziemy przeprowadzać wywiad z jednym z radnych. Alfabetycznie jesteś na pierwszym miejscu i to ciebie pierwszego spotkała ta przyjemność . Czy zgadzasz się na udzielenie ...

Czytaj więcej
Ryszard Jaworski - kurator naszej parafii (2002-2007)

Ryszard Jaworski - kurator naszej parafii (2002-2007)

Red.TE: W poprzednich numerach TE rozpoczęliśmy przedstawiać kuratorów naszej parafii. Chciałabym przeprowadzić z Panem wywiad. Czy zgadza się Pan? Pan Ryszard Jaworski: Tak, zgadzam się.

Czytaj więcej
Dorota Kurowska - dyrygentka tyskiego chóru

Dorota Kurowska - dyrygentka tyskiego chóru

Red.TE: Tradycją naszego "Tyskiego Ewangelika" stało się, że w każdym numerze przeprowadzamy wywiad z kimś, kto uczestniczy w życiu parafii. Od roku jesteś dyrygentką naszego chóru. Chciałabym przeprowadzić z Tobą wywiad. Czy zgadzasz się? Dorota Kurowska: Oczywiście. Red.TE: Jak to się stało, że zostałaś dyrygentką tyskiego chóru? Dorota...

Czytaj więcej
Iwona Małajny - sekretarz Rady

Iwona Małajny - sekretarz Rady

Red.TE: Zgodnie z już tradycją, w kolejnych numerach Tyskiego Ewangelika przedstawiamy wywiady z radnymi naszej parafii. Czy zgadzasz się na udzielenie nam wywiadu? Iwona Małajny:  Oczywiście i jest mi bardzo miło. Red.TE: Na początek pytanie bardzo formalne. Pełnisz funkcję radnej pierwsza kadencję. Co sprawiło, że postanowiłaś do...

Czytaj więcej
Krystyna Kocjan - członek komisji rewizyjnej naszej parafii

Krystyna Kocjan - członek komisji rewizyjnej naszej parafii

Red.TE: Dotychczas przeprowadzałam wywiady z postaciami dosyć znanymi w naszej parafii. Byli oni znani i rozpoznawalni. Są jednak w parafii osoby bardzo aktywne, chętne do wszelakiej pomocy, jednak nie zawsze wszyscy kojarzą ich twarze. Taką właśnie osobą jest p. Krystyna Kocjan. Czy mogę zadać Ci...

Czytaj więcej
Ernest Adamus - pierwszy kurator naszej parafii (1983-1997) - wspomnienie

Ernest Adamus - pierwszy kurator naszej parafii (1983-1997) - wspomnienie

Jubileusz 20-lat poświęcenia kościoła i 32 lata od daty erygowania parafii to wystarczająco długi czas, by zacząć wspominać tych, którzy przyczynili się do ich powstania. Taką osobą był p. Ernest Adamus, pierwszy kurator naszej parafii, który tę funkcję pełnił od 1983 do 1997 roku. Niestety 15...

Czytaj więcej
Rozmowa z Martą Adamus

Rozmowa z Martą Adamus

Red.TE: W każdym numerze Tyskiego Ewangelika ukazuje się wywiad ze znana osobą w naszej parafii. Najczęściej rozmawiałam z osobami, które są w niej bardzo aktywne . Pomyślałam sobie, że warto byłoby porozmawiać z przedstawicielem młodego pokolenia. Wszak młodzież to nasza przyszłość. Marta czy zgodzisz się...

Czytaj więcej
Helena Kłosek - wywiad

Helena Kłosek - wywiad

Red.TE: Nie ma chyba tyskiego parafianina, który nie znałby Pani. Co niedzielę stoi pani za stolikiem z literaturą i wraz z panią Małgorzatą Magner sprzedaje literaturę i czasopisma. Zbiera wpłaty na różne listy, robi spisy chętnych na wycieczki. Chcielibyśmy dowiedzieć się o pani czegoś więcej...

Czytaj więcej
Lucyną Kłosek -  prowadzącą szkółkę niedzielną

Lucyną Kłosek - prowadzącą szkółkę niedzielną

Red.TE: Razem z Mariolę Fenger i Joanną Widuch prowadzisz szkółkę niedzielną w naszej parafii. Chciałabym przeprowadzić z Tobą króciutki wywiad. Zgadzasz się. Lucyna Kłosek: Tak. Oczywiście. Red.TE :Wiem , że nie jesteś rodowitą tyszanką. Skąd pochodzisz i jak trafiłaś do  naszej parafii? Lucyna Kłosek: Pochodzę z Zamarsk...

Czytaj więcej
Monika Kionka - dyrygentka naszego chóru

Monika Kionka - dyrygentka naszego chóru

Red.TE: Dzień dobry. Tradycją naszego "Tyskiego Ewangelika" stało się, w każdym numerze przeprowadzamy wywiad z kimś, kto uczestniczy w życiu naszej parafii. Czy może tym razem Pani  udzielić nam odpowiedzi na kilka pytań? Pani Monika: Oczywiście Red.TE: Jest Pani dyrygentką naszego chóru. Jak do tego doszło ...

Czytaj więcej
Jadwiga Korusiewicz - nestorka naszej parafii

Jadwiga Korusiewicz - nestorka naszej parafii

Red.TE: W każdym wydaniu Tyskiego Ewangelika przeprowadzamy wywiad z jednym z członków Naszej Parafii. Były to rozmowy z pracownikami i działaczami, którzy mają istotny wkład w parafialne życie naszego kościoła. Pani także zalicza się do tego grona, gdyż przez wiele lat, poświęcała pani swój wolny...

Czytaj więcej
Andrzej Glajcar - kurator naszej parafii (1997-2002)

Andrzej Glajcar - kurator naszej parafii (1997-2002)

Red.TE: W poprzednim numerze TE rozpoczęliśmy przedstawianie kuratorów naszej parafii. Chciałabym przeprowadzić z Panem wywiad. Czy zgadza się Pan? Pan Andrzej Glajcar: tak, oczywiście.

Czytaj więcej
Wiesław Siąkowski - kurator naszej parafii

Wiesław Siąkowski - kurator naszej parafii

Red.TE: W obecnej kadencji rady parafialnej jesteś kuratorem naszej parafii. Chcielibyśmy Cię poznać trochę bliżej. Mogę zadać parę pytań? Wiesiek: Oczywiście. Red.TE: Wiem, że pochodzisz z innej parafii . Od jak dawna jesteś tyszaninem i z jakiej parafii pochodzisz.?

Czytaj więcej
Stanisław Boczar - administrator parafialnej strony internetowej

Stanisław Boczar - administrator parafialnej strony internetowej

Red.TE: Ostatnio, jak to się u nas mówi, często "spadasz z ambony". Stworzyłeś i obsługujesz stronę internetową naszej parafii. Zajmujesz się graficznym składem gazetki "Tyski Ewangelik". Sporządziłeś wniosek o dotację na remont okien do Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa, wcześniej zająłeś się likwidacją baraku, w...

Czytaj więcej
Irena Gospodarek - organistka w naszym kościele

Irena Gospodarek - organistka w naszym kościele

Red.TE:  Chyba wszyscy w naszej parafii znają Panią z widzenia, bo co tydzień zasiada pani przy organach i gra na nich w czasie nabożeństwa. Chcielibyśmy jednak  poznać  Panią trochę bliżej. Mogę zadać parę pytań? Pani Irena: Oczywiście. Red.TE: Czy jest Pani rodowitą tyszanką, czy pochodzi pani z...

Czytaj więcej
Mariola i Roman Fengerowie

Mariola i Roman Fengerowie

Red.TE: Pierwszy raz przeprowadzać będę wywiad z małżeństwem, ale chyba trudno byłoby rozdzielić Waszą działalność. Stąd pomysł aby porozmawiać z  Wami jednocześnie. Chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś o Was. Mogę zadać parę pytań? Mariola: Oczywiście. Red.TE: Wiem Romku, że ty jesteś tyszaninem z urodzenia. Powiedz gdzie poznałeś Mariolę...

Czytaj więcej