Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

VIII Bieg - tak było ...

Kolejny Bieg Charytatywny Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego przeszedł do historii

Aż trudno, uwierzyć, że w sobotę 14 maja 2022 roku przeżywaliśmy już ósmą edycję Charytatywnego Biegu Ewangelickiego Duszpasterstwa Ewangelickiego.  Co roku od 2015 roku (Nie przeszkodziła nam nawet pandemia.) organizowany był charytatywny bieg, którego celem było zebranie pieniędzy na leczenie, najczęściej, chorych dzieci. I tak beneficjentami tych biegów kolejno byli: Antoś, Julka, Jakub, Lenka, Marta, szpital covidowy MEGREZ, ks Dawid, a w tym roku Nikodem Wesoły - chłopczyk, który urodził się w 6-tym miesiącu ciąży, jako skrajny wcześniak, z wagą 750g i 30cm wzrostu. Tak jak mówią  jego rodzice:  NIKODEM WYGRAŁ WALKĘ O ŻYCIE, TERAZ MY WALCZYMY O JEGO SPRAWNOŚĆ. Do tej walki postanowiliśmy się przyłączyć, by postępować zgodnie z biblijnym napomnieniem Ap. Pawła Jedni drugich brzemiona noście, a tak wypełnicie zakon Chrystusowy.Gal.6,2 Nie możemy nawet sobie wyobrazić, z jakimi trudnościami i problemami borykają sie rodzice tak chorego dziecka, a kochają go tak samo jak wszyscy rodzice swe pociechy i chcą mu zapewnić, jak najlepsze życie.. Nie jest to w tej sytuacji łatwe. Aby zebrać pieniądze na leczenie i rehabilitację, musza zwracać sie z prośbą,  do, niekiedy, obcych osób. Nikoś jest synem żołnierza Wojsk Specjalnych z Krakowa, którego spotkał w czasie swej duszpasterskiej pracy ks. kap. Marcin Konieczny, kapelan Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego. Nie mogło się więc stać inaczej, to właśnie temu chłopczykowi postanowiliśmy poświęcić tegoroczny bieg.
Organizatorem charytatywnego biegu było Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe, jaki i Ewangelicko-Augsburska Parafia Piotra i Pawła w Tychach, przy współpracy z: - Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Tychach, Miejskim Centrum Kultury w Tychach. Patronat honorowy objął : Ewangelicki Biskup Wojskowy bp. Marcin Makula oraz Andrzej Dziuba, Prezydent Miasta Tychy. Niezmierną radością dla organizatorów było to, że znów mogliśmy organizować ten bieg stacjonarnie, nad przepięknym Jeziorem Paprocańskim w Tychach. Przez dwa lata, ze względu na obostrzenia covidowe bieg organizowany był tylko  w wersji online. Nie zrezygnowano jednak w tym roku  z tej formy biegu, by dać także możliwość udziału osobom, które mieszkają daleko, poza granicami, lub tego dnia nie mają czasu. W tej wersji  biegu zwycięża ten, który przebiegnie najdłuższy dystans. W wersji stacjonarnej można było wziąć udział w trzech kategoriach. Bieg na 7km, bieg na 14 km oraz marsz nording walking 7 km. W związku z tym, że jest to bieg charytatywny i chodzi tu nie tylko o zdobycie wspaniałych sportowych wyników, nie tylko profesjonalni biegacze wzięli w nim udział. Już tradycyjnie na punkcie startu zbierają się biegacze, chodziarze, ale też zwykli spacerowicze, rodziny z dziećmi w wózkach, na rowerkach, osoby z psami, które też mają opłacony udział i maszerują z numerkami. Niezwykle miłym akcentem był udział  Jakuba niepełnosprawnego intelektualnie chłopca, dla którego biegliśmy w 2017 roku. Pokonał z mamą cała trasę. 
W tym roku po raz pierwszy impreza odbyła się w sobotę, a nie w niedzielę. Dało to możliwość wzięcia udziału w nim wszystkim kapelanom wojskowym naszego kościoła wraz  Ewangelickim Biskupem Wojskowym ks. Marcinem Makulą.
Stałym elementem tej charytatywnej imprezy, jest obdarowanie beneficjenta specjalnie  uszytym przez tyską parafiankę aniołem. Wszak tym chorym dzieciom bardzo aniołowie opiekunowie są  potrzebni. Tak i w tym roku mały Nikos został obdarowany takim specjalnym aniołem. 
Niezwykle sympatycznym akcentem, który wnosi wiele emocji, jest specjalny bieg dla dzieci, na krótkim dystansie. Każdy mały uczestnik, został obdarowany gadżetami, a zwycięzcy uhonorowani prezentami na podium i uściskiem organizatorów.
Wygrani w poszczególnych kategoriach zostali obdarowani pamiątkowymi ryngrafami specjalnie wykonanymi na tę imprezę.
Przez cały czas biegu trwał piknik militarny. Komandosi z Lublińca i  żołnierzeWojsk Specjalnych z Krakowa na przygotowanych stoiskach prezentowali swój sprzęt, oprzyrządowanie, broń, pojazdy. Wiele osób miało po raz pierwszy możliwość dotknąć specjalistycznego sprzętu i dowiedzieć się jak on działa.
Bieg Charytatywny  Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego to nie tylko impreza sportowa na której zbiera się pieniądze, to wydarzenie o szerszym aspekcie. Wychodzimy jako Kościół Ewangelicki w przestrzeń publiczną, miejską. Pokazujemy, że nie zamykamy się tylko w murach świątyń, ale chcemy pomagać potrzebującym, że jesteśmy otwarci dla różnych ludzi. Wszak pomagamy i zapraszamy na imprezę nie tylko współwyznawców. Publicznie modlimy się i rozdajemy Słowo Boże (każdy uczestnik w pakiecie startowym otrzymał Nowy Testament). na biegu tym spotykamy się ze znajomymi z naszej parafii, ale też z innych. Mamy możliwość zaproszenia krewnych, sąsiadów na tak niezobowiązującą imprezę i pobyć razem , porozmawiać, wspólnie  zrelaksować się na świeżym powietrzu.
Tegoroczny bieg nie zakończył się na paprocańskiej plaży. Po południu mieliśmy okazję, dzięki sponsoringowi z tyskiego urzędu miasta, zaprosić chętnych na koncert do ogrodów parafialnych. Na specjalnie ustawionej wielkiej scenie wystąpił chrześcijański zespół EXODUS15 oraz zupełnie charytatywnie dwa zespoły GARAŻ i STARE DZIADY, które chciały przyłączyć się do organizacji imprezy, która miała na celu zebrać pieniądze dla chorego Nikodema. Jak zwykle pieśni, o różnej tematyce i różnym rodzaju muzyki, dały możliwość do spotkania się, przeżywania, refleksji, ale też  radości i zabawy. Także, na koncercie specjalny koszyczek napełnił się pieniędzmi dla małego Nikosia.
Impreza już za nami. Wymagała ona wiele pracy, dużej grupy osób, którą kierował organizator ks. kap. Marcin Konieczny. Widocznym efektem tej imrezy będzie suma zebranych pieniędzy. Ale to dopiero po zakończeniu licytacji, gdyż równolegle z  zbieraniem funduszy z wpisowego, zrzutki na portalu zrzutka, pl, ofiar na biegu i koncercie, prowadzone są aukcje internetowe podarowanych na ten cel gadżetów.
Wszystkim tym , którzy przyczynili się do zorganizowania tej imprezy dziękujemy za wysiłek, poświęcony czas, ofiarność, a także za modlitwy, które były wznoszone do Boga o pomyślność tego wydarzenia.

zob. więcej: @FB
 

O wszystkich wcześniejszych Biegach zob.: VII Bieg - tak było ...

Charytatywny Bieg Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego, rozgrywany po raz ósmy w roku 2022, to:

BIEG WIRTUALNY oraz

BIEG ZE STARTU WSPÓLNEGO

 • Podobnie jak w latach ubiegłych Bieg rozgrywany będzie w sobotę, dnia 14 maja 2022, w Tychach nad jeziorem
  • Bieg rozgrywany będzie w trzech konkurencjach:
   • 7 i 14 km
   • 7 km Nordic Walking
  • Klasyfikacja prowadzona będzie oddzielnie dla kobiet i dla mężczyzn
  • Przewidziano rozegranie konkurencji sportowych dla dzieci.
  • Start Biegu godz. 10:01.
  • zgłoszenia
  • regulamin Biegu
  • lista startowa
  • Nagrody przewidziane są dla trzech pierwszych miejsc w każdej z konkurencji.
  • kontakt z organizatorem
  • Osobną rywalizacją będzie bieg dla dzieci!!
 • W ramach biegu od godz. 9:30-13:00 odbędzie się pikniki militarny, będą za nami Komandosi z Lublińca i Specjaliści z Krakowa oraz Tyscy Strażacy, którzy przygotowali dla uczestników biegu schładzającą niespodziankę. Będzie mnóstwo atrakcji dla dużych i małych dzieci

W tym roku, dzięki uprzejmości Miasta Tychy we współpracy z Miejskim Centrum Kultury zwieńczeniem Biegu Będzie koncert Zespołu Exodus 15, Starych Dziadów i zespołu Garaż. Wszystko to odbędzie się w ogrodzie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Tychach.

 • Start o godz. 17:01.

W ramach promocji biegu odbywać się będą okolicznościowe licytacje, do udziału w których zachęcamy -będzie masa wyjątkowych rzeczy, książek i…,

Cały zebrany dochód przeznaczony będzie na leczenie i rehabilitacje Nikodema Wesołego. Więcej na jego temat przeczytacie na https://www.facebook.com/106199238051201/posts/317685830235873/?d=n

plakat Biegu do pobrania (pdf)

 

14 V - Exodus15 w Tychach 

O wszystkich dotychczasowych Biegach przeczytasz: VII Bieg - tak było ...

>>> NA SKRÓTY

Nasi duszpasterze

Od lipca 1983 roku tyscy ewangelicy mają swoją parafię. 8 listopada 2015 roku tyscy parafianie wybrali po raz pierwszy swojego proboszcza - został nim ks. Marcin Konieczny - dotychczasowy proboszcz-administrator.

zob. więcej Nasi Duszpasterze

Archiwum transmisji nabożeństw oraz kazań

Duszpasterstwo dorosłych

Tyski Ewangelik

Sami o sobie

>>> kultura.tychy.pl

nr konta bankowego Parafii

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Tychach
ul. Ks. Bpa Juliusza Burschego 20
43-100 Tychy
nr konta:

79 8436 0003

       0000 0023

      2147 0001

Co będzie

>>> Plan nabożeństw

Od Redakcji

8. maja

Siedemset czterdzieści trzy dni

 Między Niedzielą Palmową roku 2020 a Poniedziałkiem Wielkanocnym bieżącego roku upłynęło właśnie tyle dni. 

Więcej…

strona znajduje się na serwerach