Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

 

18. lutego

Zmiany, zmiany, zmiany ...

W jednym z pierwszych kazań , jakie ks. Marcin głosił w naszym kościele w czasie zaczynającej się pandemii padło sformułowanie: nic już nie będzie takie jak było ...

zdjęcia osób, z którymi wywiady zamieszzone były w kwartalniku Tyski Ewangelik

Wyrwane z kontekstu wyrazy opisują niezwykle precyzyjnie to, co się dzieje wokół nas, a zwłaszcza opisują to, co będzie miało miejsce.

Długi okres obowiązywania różnych ograniczeń w życiu codziennym, w sposobie - ale tez możliwościach - świadczenia pracy, działalności zarobkowej czy wykonywania wielu zawodów spowodował już, powoduje, ale w przyszłości spowoduje, że będzie ... inaczej. Czy lepiej, czy gorzej - trudno powiedzieć. Inaczej.

Zmieniło wiele się i w życiu parafialnym. Zacznę od niedzielnego nabożeństwa, które dzięki bezpośredniej transmisji, zaczęło gromadzić więcej osób przed telewizorami i ekranami komputerów niż samym kościele. I to stało się w ciągu zaledwie roku, dzięki pracy kilku zaledwie osób i - co warto podkreślić - przy zaangażowaniu dużo mniejszych pieniędzy niż stało sie to w innych parafiach. 

Ale nie tylko. Zamknięta we własnych murach większości parafii aktywność - dzięki łączom internetowym - zaczęła przełamywać ukształtowane przed laty bariery. Zaczęliśmy uczestniczyć w dyskusjach, prelekcjach, spotkaniach organizowanych przez inne parafie. Przestały w tym miejscu obowiązywać ograniczenia odległościowe, a dzięki rejestrowaniu większości wydarzeń, ograniczenia czasowe. Coraz częściej korzystamy z materiałów przygotowywanych w Warszawie, Poznaniu, Wiśle ... A do naszego archiwum kazań i nabożeństw zaglądnięto już ponad dwa tysiące razy, a do każdego numeru internetowego wydania Tyskiego Ewangelika po ponad 200 osób. 

Zmienia się też sposób w jaki uczestniczymi w tym, co organizuje nasza parafia. Oprócz zawierającego archiwalne nagrania kazań i nabożeństw kanału na platformie YouTube, profilu parafialnego na platformie Facebook, strony internetowej pojawił się kanał informacyjny Parafianie z wykorzystaniem komunikatora WhatsApp, Godzina biblijna, lekcje religii i zajęcia młodzieżowe "przeniosły się" na platformy Teams, Zoom czy Meet.

Zmieniły się też strony internetowe: @luteranie.pl i mlodziluteranie.pl. Pierwsza z nich upodobniła się do innych luterańskich - taka najwyraźniej moda - dla mnie jest nieczytelna, jak po każdej zmianie organizacji czegokolwiek trzeba się do niej przyzwyczaić. Niezwykle korzystna zmiana nastąpiła w ramach integracji różnych form przekazu na jaką zdecydował się ks. Tymoteusz wprowadzając hasztag #mlodziluteranie na wszystkie dostępne platformy. Widać, że współpracuje z nim większa grupa osób. 

Rośnie liczba internetowych transmisji nabożeństw - i tych które ogląda zaledwie kilkanaście osób i tych, które rejestrują - po wielu godzinach - ponad tysiąc odwiedzin.

Tu tylko bardzo skrócony i bardzo wycinkowy opis zmian. A to dopiero początek.

sjb

zob. wcześniejsze wydania
redakcyjnego blogu: 31. grudnia

>>> NA SKRÓTY

KORONOWIRUS - nabożeństwa

Osoby obecne w kościele proszę o dezynfekowanie rąk przy wejściu i wyjściu z kościoła, zachowanie wymaganych odległości przy zajmowaniu miejsc oraz zgodnie z odpowiednimi Rozporządzeniami RM bezwzględne osłanianie nosa i ust podczas całego nabożeństwa. Z tego obowiązku zwolnione są, oprócz młodszych dzieci, osoby posiadające zaświadczenie lekarskie.

Zamiar wzięcia udziału w nabożeństwie proszę zgłaszać telefonicznie +48 506-431-796.

Stałe spotkania

W związku z ograniczeniami obowiązującymi w czasie zagrożenia epidemią wszystkie zajęcia i spotkania są zawieszone do odwołania. Spotkania i zajęcia zapowiadane każdorazowo w ogłoszeniach parafialnych odbywają się ONLINE.

NIEDZIELA

  • 10:30 - Szkółka niedzielna

PONIEDZIAŁEK 

ŚRODA

  • 16:30 - Koło Pań (zwykle środa po 15. tym)
  • 18:00 - spotkanie dla zainteresowanych protestantyzmem

CZWARTEK

  • 17:30 - próba chóru parafialnego

PIĄTEK

  • 17:15 - lekcje konfirmantów
  • 18:15 - spotkanie młodzieży

SOBOTA

  • prace porządkowe - po każdorazowym ogłoszeniu

Nasi duszpasterze

Od lipca 1983 roku tyscy ewangelicy mają swoją parafię. 8 listopada 2015 roku tyscy parafianie wybrali po raz pierwszy swojego proboszcza - został nim ks. Marcin Konieczny - dotychczasowy proboszcz-administrator.

zob. więcej Nasi Duszpasterze

KORONAWIRUS - gdy potrzebna pomoc ...

Gdy potrzebna pomoc, każdego rodzaju, w zakupach, wyprowadzeniu psa, czy chcesz z kimś pogadać - zadzwoń, a skontaktują Cię z odpowiednią osobą: tel: +48 506-431-796

Pamiętaj też o Tyskiej Srebrnej Linii dla Seniora 793-516-516

Archiwum transmisji nabożeństw oraz kazań

zob. więcej: Archiwum transmisji nabożeństw oraz kazań

Duszpasterstwo dorosłych

Sami o sobie

>>> Biblia na co dzień

>>> Młodzi luteranie

>>> Wakacyjne propozycje

Nie możemy przewidzieć, czy jaka impreza się odbędzie. Nie wiemy czy będzie wolno, czy otworzą się granice, czy będą wakacje, czy koronawirus odpuści. Miejmy nadzieję! - Jednak NIE. Myślę, że możemy się umawiać na przyszłe wakacje.

>>> kultura.tychy.pl

Wydawnictwa

nr konta bankowego Parafii

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Tychach
ul. Ks. Bpa Juliusza Burschego 20
43-100 Tychy
nr konta:

79 8436 0003

       0000 0023

      2147 0001

Od Redakcji

25. marzec

Ciekaw jestem jak wspominać będziemy ten dzień: jako dzień wprowadzenia kolejnych ograniczeń "od pojutrza", czy jako dzień, w którym okazało się, jak dużo zależy od postępowania każdego z nas.

Z wszystkiego, o czym rozmawiamy od miesięcy, tylko trzy wyrazy nie straciły znaczenia: dezynfekuj, dystans, maseczka.

Więcej…

strona znajduje się na serwerach