Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

23/24. sierpnia

Kończą się wakacje. Rozpoczęły się prace przy przebudowie wejścia do zakrystii. Zaczęliśmy od rozbiórki "pomostu" przed tym wejściem. To kolejne, nowe, wyzwanie. Powstaje przy tym pytanie: jakie będzie to "nowe wejście" ?

Czas jest taki, że oczekujących nas wyzwań jest co niemiara. I każde z nich jest poważne, wymaga poważnej rozmowy, nie widać prostych, jednoznacznych odpowiedzi na powstające przy tej okazji pytania. Wybrałem trzy z nich i oddam, w tym miejscu głos, Biskupowi  Naszego Kościoła, ks. Jerzemu Samcowi.

4. kwietnia - Dziennik Zachodni

Bp Jerzy Samiec: Wielu z nas, biskupów, lubuje się w tytułach i źle znosi krytykę

Nie mogę powiedzieć, że jako Kościół jesteśmy wolni od zmagania się z konfliktami, alkoholizmem, wypaleniem zawodowym czy naruszaniem granic. Mam głęboką nadzieję, że w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce nie wystąpił żaden przypadek pedofili. Dużą wagę my, ewangelicy, przywiązujemy do indywidualnej wolności i odpowiedzialności za swoje życie każdego człowieka. Każdy musi podejmować wybory i ponosić ich konsekwencje - mówi bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce, w rozmowie z Marią Olechą-Lisiecką.

zob. www.dziennikzachodni.pl

8. sierpnia - blog Biskupa

Pluralizm w PRL i obecnie

...

Tak więc mój dziadek oglądał TVP. Pojawiały się w niej nowe dla niego słowa. Kiedyś zapytał mnie, co oznacza: „pluralizm”, bo w telewizji ciągle o nim mówiono.

Był przełom lat 1982/83, a więc trwał stan wojenny. Działacze opozycji byli internowani, a i tak krucha wolność obywateli była jeszcze mocniej ograniczona. Tymczasem w TVP mówiono o znaczeniu pluralizmu.

...

Cóż, próba tłumaczenia tego, czym jest pluralizm człowiekowi, który urodził się w pierwszej dekadzie XX wieku, który pamiętał czas plebiscytu na Śląsku, zbudował w okresie międzywojennym nowy dom, oborę, stodołę, kupił potrzebne narzędzia w tym traktor, który w czasach komunizmu, z wielkim trudem walczył o zachowanie gospodarstwa, a przez wiele lat był nazywany pogardliwie kułakiem, który musiał oddawać kontyngenty*, była skazana na niepowodzenie.

Najłatwiej było powiedzieć: nie wiem, bo w to, że demokracja zostanie wprowadzona przez jedynie słuszną PZPR, nawet dziadek by nie uwierzył.

zob. blogbiskupa.luteranie.pl

19. sierpnia - @twitter

Silny kraj nie boi się grupki ludzi uciekających przed wojną i koczujących na pograniczu. Chrześcijański kraj, zamiast deklaracji wiary, oferuje dach nad głową i pożywienie. Chrystus mówi: cokolwiek uczyniliście jednemu z moich sióstr i braci, mnieście uczynili

sjb

PS:

W nocy 23/24 sierpnia 1572 roku miało miejsce krwawe wesele paryskie. Kilka dni wcześniej odbył się królewski i międzywyznaniowy ślub siostry króla Francji Małgorzaty Walezjuszki i króla Nawarry Henryka Burbona. Wielu bogatych i wpływowych protestantów zgromadziło się wtedy w katolickim Paryżu, by wziąć udział w weselu. Rzeź na francuskich protestantach była dokonana przez armię króla Francji Karola IX wspieraną przez katolicką ludność. W całym mieście zwykli ludzie zaczęli polować na innych zwykłych ludzi - protestantów, w tym na kobiety i dzieci. W kolejnych tygodniach w miastach całej Francji miała miejsce seria mordów na protestantach. Wydarzenie to nazywa się nocą św. Bartłomieja.

reprodukcja obrazu Noc św. Bartłomieja

zob. też wcześniejsze wydania
blogu redakcyjnego: 16. czerwiec

 

>>> NA SKRÓTY

Nasi duszpasterze

Od lipca 1983 roku tyscy ewangelicy mają swoją parafię. 8 listopada 2015 roku tyscy parafianie wybrali po raz pierwszy swojego proboszcza - został nim ks. Marcin Konieczny - dotychczasowy proboszcz-administrator.

zob. więcej Nasi Duszpasterze

Archiwum transmisji nabożeństw oraz kazań

Duszpasterstwo dorosłych

Tyski Ewangelik

Sami o sobie

>>> kultura.tychy.pl

nr konta bankowego Parafii

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Tychach
ul. Ks. Bpa Juliusza Burschego 20
43-100 Tychy
nr konta:

79 8436 0003

       0000 0023

      2147 0001

Co będzie

Brak wydarzeń

>>> Plan nabożeństw

Od Redakcji

8. maja

Siedemset czterdzieści trzy dni

 Między Niedzielą Palmową roku 2020 a Poniedziałkiem Wielkanocnym bieżącego roku upłynęło właśnie tyle dni. 

Więcej…

strona znajduje się na serwerach