Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

Wydarzenia z lat 2020-21

Obchody 250-lecia w Hołdunowie

sobota-niedziela 11/12 września

Serdecznie zapraszamy na obchody jubileuszu 250-lecia parafii w Hołdunowie:

SOBOTA 11.09.2021

1) Wyjazd do Kóz (zapisy) wyjazd 8:30 (zbiórka 8:15 koło starej fary)

 • Przejazd do Kóz „trasą uchodźców"
 • Zwiedzanie pałacu Czeczów wraz z krótką prelekcją na temat historii miejscowości.
 • Zwiedzanie krypty w kościele Św. Klemensa w Lędzinach
 • Powrót do Holdunowa ok.13:30

2) Spotkanie w Kościele Ewangelickim w Lędzinach -Hołdunowie. - Wystąpienie prelegentów

 • 15:30 – 18:00 - wystąpienia prelegentów
  • Promocja Książki o Hołdunowie
  • ks. dr A. Malina (Historia miejscowości i parafii)
  • B. Uibel (wspomnienia z Hołdunowa)
  • H. Przedstawiciel gości z Niemiec (historia uchodźców po opuszczeniu Hołdunowa)
  • B. Żogała (powojenna historia Hołdunowa)
  • B. Jurzak Przedstawiciel Kóz
  • ks. dr Przybyła

NIEDZIELA 12.09.2021

1) Rozdanie nagród konkursu plastycznego Hołdunów dawniej i dziś

 • 14:30

2) Posadzenie platana na Skwerze Schleiermacherów, odsłonięcie Skweru

 • 15:00 – 15:15 Chór Akord

3) Nabożeństwo dziękczynne w Kościele ewangelickim w Hołdunowie

 • 15:30 -17:15 Chór Jubilate Deo

4) Spotkanie w Sali Restauracji Pinocy (zapisy)

 • 17:30 – 19:00 Przedstawienie o przybyciu Kozian do Hołdunowa

zob. więcej: https://holdunow.luteranie.pl/


 A tak przy okazji: fragmenty materiału zamieszczonego na naszej stronie internetowej pięć lat temu, w lutym 2016 r. Materiał opracował wtedy Artur Gowacki - mistrz pszczelarski.

sjb

Odwiedzaniem miejsc, w których w czasach kontrreformacji, uczestniczono w w nielegalnych, więcej, zakazanych nabożeństwach staram się zainteresować od kiedy istnieje nasza strona internetowa. My, z Tychów, znamy właściwie tylko Równicę. Tych miejsc jest więcej.

Innym fenomenem czasu wojen religijnych były wędrówki całych wsi. Z Moraw do Saxonii czy dalekiej Ameryki. Do takich należy też wędrówka 313 osób z 67 rodzin bielskich tkaczy poruszających się na 220 wozach z 400 sztukami bydła pod osłoną 70 huzarów z Kóz do Hołdunowa.

Luteranie w historii Lędzin.

Hołdunów. Tuż obok okazałego katolickiego kościoła, u jego podnóży mieści się nie wielka parafia Ewangelicka. Ilekroć wychodzę z nabożeństwa spoglądam nań w górę. Wspominam opowieści moich dziadków, sąsiadów. Mając przed oczami historię tutejszych Ewangelików, wracam myślami do obrazów kształtowanych lekturą i przekazem. Szczególnie jesień napawa mnie nostalgią. Taki to czas, taki jego klimat. Minęło trochę czasu, a o świetności Kościoła Ewangelickiego w Hołunowie, można by napisać nie jedną ciekawą książkę – a raczej wspomnienia pokoleń. O tym, że tu byli, że Anhalt był miejscem, któremu po przesiedleniu poświęcili swoje życie, kształtując tu świadomość społeczną i kulturę. Kulturę, która na wskroś przeplatana była  ich wiarą. Jedynie na kartach archiwum podziwiać można przepiękny kościół, który utracono na rzecz Kościoła Katolickiego. Po odzyskaniu prawa własności, tutejsi Ewangelicy, ze względu na uszkodzenia kościoła zmuszeni byli poddać go rozbiórce. Do dziś wyznają swoją wiarę w małym skromnym kościółku.

Historia Hodunowskich Luteran ma swoje początki w drugiej połowie XVIII wieku, kiedy to po czasach kontrreformacji, w 1770 roku przybyli tu ze wsi Kozy, koło Bielska. Osiedlili się tu wraz z Małopolskim Ewangelikami Reformowanymi. Kozy – ta nie wielka gmina położona koło Bielska była ich korzennym miejscem. Dziś - ku pamięci dawnych czasów, mieliśmy okazję na nowo odkryć historię. Stało się to we wtorek  2 lutego 2016. W auli Urzędu Miasta Lędziny, wieczorną porą odbyło się otwarcie wystawy malarza, artysty, Pana Henryka Reczki z Kóz. Natchnięty przenikającym ciepłem jego płócien, na powrót z zamkniętymi oczami mogłem wrócić do czasów minionych. Na nowo poczuć Luterski klimat tamtych wieków. Piękno przyrody, umiłowanie do natury i miejsc łaskawie darowanego nam świata. Dopełnieniem tych chwil była prelekcja Bartłomieja Jurzaka. „Kozy – Hołdunów wspólna historia” Tytuł ten mówi sam za siebie. Słuchałem jego opowieści będącymi jakby kontynuacją wystawy, którą  miałem przyjemność oglądać. Niby to luty, a zima jakby wiosną się stała. A tu … cisza, zaduma, zapach jesieni, ciepło drewna kościoła którego już nie ma. Wszystko nowe i stare. Ostała się jeno brama cmentarna i stare drzwi kościoła. … i ludzie pełni pokoju i wiary.

materiał był uzupełniony linkiem do internetowego wydania, w którym zamieszczono niezwykle ciekawy materiał pt. Hołdunów ma 250 lat. Niestety link do "Serwis lokalny.com - najlepszy w powiecie bieruńsko-lędzińskimnie" jest dziś aktywny.