Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

Wydarzenia z lat 2022-2023

260 uczestników 75. Zjazdu Chórów Diecezji Katowickiej

i 13 chórów - retransmisja nabożeństwa

W  niedzielę 14 maja w naszej parafii odbył sie 75. Zjazd Chórów Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. To już drugi raz tyska parafia organizowała tę imprezę. Na  Diecezjalne Święto Pieśni przybyło trzynaście chórów:(według kolejności występowania)

 • Chór z Parafii Tychy - dyr. Dorota Gibiec-Kurowska
 • Chór z Parafii Orzesze - dyr. Maja Białas-Drzewiecka
 • Chór z Parafii Golasowice - dyr. Paweł Gaś
 • Chór z Parafii Kraków - dyr. Łukasz Laxy
 • Chór Largo z Parafii Świętochłowice -dyr. Iga Eckert
 • Chór Canto Deo z Parafii Rybnik -dyr. Adelajda Romańska
 • Zespół Ad Dei Gloriam z Parafii Bytom - dyr. Monika Woleńska
 • Chór Largo Cantabile z Parafii Katowice -dyr. Iga Eckert
 • Chór Chór Fide Cante z Parafii Mikołów - dyr. Maja Białas-Drzewiecka
 • Chór Jubilate Deo z Parafii  Mysłowice - dyr. Joanna Bliwert-Hoderny
 • Chór Cantate z Parafii Chorzów - dyr. Agnieszka Dobrakowska
 • Chór Róży Lutra,  z Parafii  Pszczyna- dyr. Aleksandra Niemiec
 • Zespół  z Parafia Pokój - dyr. Ks. Eneasz Kowalski

Każdy chór zaprezentował dwie pieśni, a ich występy wplecione były w  porządek nabożeństwa. Do liturgii i czytania Słowa Bożego usłużyli  nam ks. Katarzyna Kowalska z Pokoju oraz tyski proboszcz ks. Marcin Konieczny. Kazanie wygłosił ks. radca Henryk Reske.  Występy chórów prowadzili Mariola i Roman Fengerowie.

Dyplomy oraz pamiątkowe anioły wykonane przez naszą parafiankę wręczył Biskup Diecezji Katowickiej ks. dr Marian Niemiec. Zwieńczeniem Zjazdu było wspólne wykonanie wcześniej wyćwiczonej na cztery głosy pieśni O Panie szukasz dzieci swych pod dyr. Joanny Bliwert-Hoderny

Kościół wypełniony ludźmi, którzy lubią i potrafią śpiewać robił wrażenie. Nazwanie tego wydarzenie Świętem Pieśni jest najlepszym określeniem, tego co miało miejsce w niedzielę w naszym kościele. Nie był to  konkurs, który ma na celu wyłonienie najlepszego chóru. Głównym celem było najpiękniejsze uwielbianie Boga, wyznawanie wdzięczności przy pomocy muzyki śpiewanej pięknymi głosami i granymi na instrumentach.    Muzyka sprawia, że wypowiadany tekst rozumiemy lepiej, łatwiej do nas dociera i szybciej go zapamiętujemy. A przecież słowa pieśni to przecież fragmenty Słowa Bożego, Psalmy, modlitwy, błagania i uwielbienie Boga. Są to treści, które głęboko zapadają nam w serca, koją nasze myśli i podnoszą na duchu. I to wszystko przeżywaliśmy na tym uroczystym nabożeństwie.

Warto dodać, że po raz pierwszy Diecezjalny Zjazd Chórów był w pełni transmitowany przez internet. Nie tylko obecni w kościele mogli wysłuchać wspaniałych występów chórów. Prowadzona była bezpośrednia transmisja nabożeństwa, a także uwiecznione zostało to wydarzenie na kanale YOU TUBE. Było to wszystko możliwe dzięki profesjonalnemu nagłośnieniu chórów i zarejestrowaniu ich na kilku kamerach. Zrobili to nasi młodzi parafianie, którzy jak na razie nie zajmują się tym zawodowo.

Diecezjalny Zjazd Chórów to nie tylko nabożeństwo i występy chórów. Święto to, miało też swą popołudniową część. Po obiedzie, który został wydany w pobliskiej Szkole Podstawowej nr 14, którą dzięki przychylności dyrekcji wykorzystaliśmy jako zaplecze - garderoby dla poszczególnych chórów, miała miejsce druga, bardziej rozrywkowa część. W ogrodach parafialnych na profesjonalnej scenie wystąpił Zespół "Skrawki", który prezentował popowe przeboje. Nie trzeba było długo czekać, by swoimi rytmami poderwał chórzystów do tańca. Był więc to czas na wzajemne rozmowy przy cieście (upieczonym przez parafian), kawie i herbacie oraz wspaniałą zabawę przy muzyce.

Impreza ta mogła być zorganizowana dzięki ogromowi pracy parafian. Podzieleni byliśmy na kilka grup odpowiedzialnych za różne odcinki pracy. Np. nagłośnienie, transmisja, parking, szkoła, posiłki, ustawienie krzeseł w kościele. porządki, drukowanie informatorów, dyplomów, zdjęcia.  Wszyscy spisali się na medal i należy się im  wielkie podziękowanie. Wsparcie otrzymaliśmy też od Urzędu Miasta Tychy przez Miejskie Centrum Kultury oraz Diecezję Katowicką.

75. Zjazd Chórów Diecezji Katowickiej zostanie nam na długo w pamięci.

retransmisja nabożeństwa

 

 

Pod koniec nabożeństwa ks. bp. Marian Niemiec w towarzystwie ks. radcy Henryka Resko i ks. Marcina Koniecznego wręczyli prezesom chórów i dyrygentom pamiątkowe dyplomy oraz okolicznościowe maskotki.