Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

Wydarzenia z lat 2023-2024

Parafialna wycieczka

 ... do Mosznej i Niemodlina

z parafialnego FB

W środę 5 czerwca udaliśmy się dwoma busami na parafialna wycieczkę. Głównym celem było zwiedzanie zamku Moszna na Opolszczyźnie. Była to siedziba rodowa rodziny Tiele-Winclerów, z której to pochodziła Matka Ewa z Miechowic. Pogoda dopisała nam ekstra i mieliśmy się okazje zwiedzić zamek i dowiedzieć się wiele o byłych właścicielach zamku, ich niesamowitej roli  jaką  wnieśli w rozwój przemysłowego Śląska w XIX i XX wieku . Zwiedzając kaplicę zamkowa zaśpiewaliśmy ulubiona pieśń Matki Ewy – „Toruj Jezu sam”. Spacerując po parku odwiedziliśmy cmentarz na którym pochowani zostali członkowie rodziny Tiele-Winclerów.

 

Następnym etapem wycieczki był Zamek w Niemodlinie. Renesansowa budowla, której pierwszymi właścicielami byli książęta piastowscy.  Tak jak to bardzo często bywało w czasach PRL-u budynek ten uległ znacznej dewastacji. Obecni, prywatni właściciele z wielką pieczołowitością starają się przywrócić zamkowi dawna świetność.

 

Był to wspaniale spędzony czas. Wiele dowiedzieliśmy się o czasach minionych, o wspaniałych ludziach, trudnej historii tamtych terenów, a jednocześnie był to czas na rozmowy, wspólne bycie ze sobą, wzajemne poznawanie się i nawiązywanie nowych relacji.