Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

wydarzenia z lat 2013-14

Pochowany na Cmentarzu Ewangelickim w Karpaczu

Tadeusz Różewicz - w swoim testamencie - napisał, że pragnie zostać pochowany na cmentarzu ewangelicko-augsburskim przy kościele Wang w Karpaczu Górnym.

"Pragnę być pochowany w ziemi, która stała się bliska mojemu sercu, tak jak ziemia gdzie się urodziłem".

 

 

Przez 11 lat w szafie pancernej Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu przeleżał testament Tadeusza Różewicza. W czwartek, w dniu jego śmierci, został otwarty. Zgodnie ze swoją ostatnią wolą poeta zostanie pochowany na małym cmentarzyku przy Kościele Wang w Karkonoszach.

Tadeusz Różewicz zmarł 24 kwietnia 2014 r. w wieku 93 lat.

Testament Tadeusza Różewicza:

Moja ostatnia wola i prośba,

jest moim pragnieniem, aby urna z moimi prochami została pogrzebana na cmentarzu ewangelicko-augsburskim przy kościele Wang w Karpaczu Górnym.

Proszę też miejscowego pastora, aby wspólnie z księdzem kościoła rzymskokatolickiego (którego jestem członkiem przez chrzest św. i bierzmowanie) odmówił odpowiednie modlitwy.

Pragnę być pochowany w ziemi, która stała się bliska mojemu sercu, tak jak ziemia gdzie się urodziłem.

Może przyczyni się to do dobrego współżycia tych dwóch - rozdzielonych wyznań i zbliży do siebie kultury i narody, które żyły i żyją na tych ziemiach. Może spełni się marzenie poety, który przepowiadał, że "Wszyscy ludzie będą braćmi". Amen.

@ze strony internetowej Diecezji Cieszyńskiej KEA

Msza żałobna odprawiona zostanie we Wrocławiu, w poniedziałek 28 kwietnia. Później urna z prochami poety pojedzie do Karpacza. Według woli pisarza w pogrzebie wezmą udział najbliższe mu osoby. Nabożeństwo żałobne w kościele Wang oraz złożenie urny z prochami na cmentarzu ewangelickim przy kościele Wang odbędzie się we wtorek, 29 kwietnia, o godz. 12:00

zob. materiał filmowy