Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

wydarzenia z lat 2013-14

Nowy biskup diecezji katowickiej

 

 

Synod Diecezji Katowickiej Kościoła wybrał na swojego zwierzchnika ks. dr. Mariana Niemca - proboszcza ewangelickiej parafii w Opolu.

zdjęcie: @wsluzbieslowa.c0.pl

 

 

Diecezjalny Synod wyborczy odbył się 10 maja 2014 w Katowicach. Zgodnie z prawem, wybory biskupa diecezjalnego prowadził zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec. Synod wybrał na biskupa diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. dr. Mariana Niemca z Opola.

Ks. dr Marian Niemiec w słowie do synodałów przedstawił swoją drogę życiową i wyzwania stojące przed diecezją. Odpowiadał także na zapytania zgromadzonych. Za kandydatem zagłosowało 65 z 80 obecnych synodałów.

Biskup - elekt ma 53 lata. Obejmie swój urząd w czasie uroczystego nabożeństwa, które będzie miało miejsce w ewangelickim kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach. Data konsekracji na biskupa diecezji katowickiej zostanie podana w terminie późniejszym.

Synod wyborczy odbył się w związku ze śmiercią - w styczniu tego roku - bp. Tadeusza Szurmana, który pełnił posługę zwierzchnika diecezji katowickiej w latach 2002 - 2014.

Synod Diecezjalny jest najwyższą władzą Diecezji. W skład Synodu Diecezji wchodzą wszyscy czynni duchowni Diecezji oraz świecy przedstawiciele każdej Parafii. Zadaniem Synodu Diecezjalnego jest dbanie o współpracę między parafiami, rozstrzyganie w sprawach dotyczących życia religijnego i kościelnego Diecezji. Do zadań Synodu Diecezjalnego należą również wybory Rady Diecezjalnej, Biskupa Diecezjalnego oraz przedstawicieli do Synodu Kościoła.

zob. bik.luteranie.pl