
Obraz udziału ewangelików w tradycji tworzącej Górny Śląsk
Kiedyś, przed laty, w wydawanym przez mnie czasopiśmie zamieściłem przepiękny esej napisany przez mojego przyjacieja, kolegi ze studiów, późniejszego Wojewody Katowickiego, Wojtka Czecha. O Śląsku pisano wtedy niewiele, a niemal nigdy tak pięknie o różnorodnej mozajce jaką tworzyli ludzie różnych narodowości, wielu konfesji, wyznający różne tradycje, kultury. Urodzeni tu i przybysze, którzy tworzyli tu nową, unikalną w swoim kształcie społeczność. W tej społeczności istotną rolę na przestrzeni wieków odegrali ewangelicy i śladom świadczącym o ich dorobku poświęcona jest wystawa otwarta pod wieczór, w piątek, 20. października.
"Wszystko osiąga się przez nadzieję". To tytuł nowej wystawy w Muzeum Śląskim przygotowanej z okazji Roku Reformacji i 500-letniej tradycji Kościoła ewangelicko-augsburskiego w regionie.
Ekspozycja skupia uwagę na dziedzictwie religijnym i kulturowym luteran, akcentując jednocześnie obecność i tożsamość wyznaniową ewangelików na Śląsku. Jej tytuł nawiązuje do słynnej wypowiedzi Marcina Lutra: „Wszystko, co się osiąga na tym świecie, osiąga się przez nadzieję".
czytamy w piątkowym wydaniu Gazety Wyborczej.
zob. więcej >>>