Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

wydarzenia z lat 2017-18

Gala Reformacyjna w Katowicach

Październikowy koncert w sali Narodowej Orkiestry

07.10.2017r. wielu naszych parafian wraz z chórem parafialnym i proboszczem Marcinem Koniecznym uczestniczyło w Gali Reformacyjnej, która odbyła się w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Była to jedna z najważniejszych imprez zorganizowanych w ramach obchodów rocznicy 500-lecia Reformacji w Diecezji Katowickiej. Na galę zaproszono wielu znamienitych gości m.in. Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce ks. Jerzego Samca, Biskupa Diecezji Katowickiej ks. Mariana Niemca, Prezydenta Miasta Katowic Marcina Krupę, prof. dr hab. Jerzego Buzka, Arcybiskupa Kościoła Rzymskokatolickiego ks. Wiktora Skworca. Osobami prowadzącymi byli dr Aleksandra Maciejczyk i ks. Marcin Brzóska.

Pierwsza część koncertu rozpoczęła się od odśpiewania hymnu „Warownym Grodem" przez Diecezjalny Chór Diecezji Katowickiej (połączone chóry parafialne) pod dyrekcją dyr. Joanny Bliwert-Hoderny.

Następnie pięknie zaprezentowały się, w kolorowych strojach, dzieci i młodzież z Diecezjalnego Chóru dziecięco-młodzieżowego pod dyrekcją dyr. Aleksandry Maciejczyk. Towarzyszył im zespół smyczkowy pod kier. Łukasza Ungera, a na fortepianie akompaniował ks. Daniel Ferek. Wykonali dwie pieśni „ Pan jest pasterzem moim", „Wejdę do jego bram".

Podczas gali wręczono Śląskie Szmaragdy – najwyższe wyróżnienie Diecezji Katowickiej naszego Kościoła przyznawane osobom zaangażowanym w działalność ekumeniczną i integrację europejską.

W 2017r. do grona wyróżnionych dołączyli arcybiskup Wiktor Skworc, Henryk Mercik (członek zarządu Województwa Śląskiego), ks. prof. Manfred Uglorz i Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny. Ostatni z nagrodzonych uświetnił widowisko ewangelickimi pieśniami wykonanymi w pięknej aranżacji pod dyrekcją dyr. Jean-Claude Hauptmanna.

Usłyszeliśmy m.in. „Na skale Kościół stoi", „ Za rękę weź mnie Panie", „ Królu mój Królu chwały". W wykonaniu ostatniej pieśni „Ojcowski dom" zespołowi Śląsk towarzyszyli wszyscy obecni w sali koncertowej.

Pierwsza część Gali została zakończona pieśnią w wykonaniu Chóru Diecezjalnego „Zachowaj nas przy słowie swym" pod dyrekcją dyr. Aleksandry Maciejczyk.

Zwieńczeniem Gali Reformacyjnej i ostatnim punktem programu w drugiej części koncertu było wysłuchanie V Symfonii d-moll Reformacyjnej op. 107 Feliksa Mendelssohna-Bartholdyego w wykonaniu NOSPR pod dyrekcją dyr. Alexandra Liebreicha.

tekst: Barbara Kostrzewa
zdjęcia: Krystyna Kocjan