Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

wydarzenia z lat 2017-18

IV Bieg - tak było ...

Czwarty, charytatywny, dla nieobecnej - bliskiej nam - Lenki

Charytatywny Bieg Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego na stale zagościł w grafiku wydarzeń wnaszej tyskiej parafii. W tym roku biegliśmy dla Lenki Surmy. Dlaczego dla niej? Decyzja, dla którego dziecka mamy zebrać pieniądze jest bardzo trudna, gdyż potrzebujących i poważnie chorych jest niestety wiele. Sytuacja Lenki jest inna niż poprzednich dzieci, którym ten bieg był dedykowany. Lenka walczy nie o poprawę komfortu życia, ale o życie. Ma bardzo agresywnego raka mózgu, który nie chce odpuścić. Trzykrotnie poddawana była już operacji wycięcia go. Jej ostateczną deską ratunku jest terapia podawania chemii bezpośrednimi wlewami do mózgu prowadzona w Wiedniu. Lenka walczy jak napisała jej mama: Nasza waleczna Bohaterka jest zdecydowanym długo dystansowcem - 2 i pół roku chemioterapii... Dziesiątki kilometrów wydeptanych z kroplówkami na oddziale onkologicznym...Włączcie się w Bieg po Życie!

zdjęcia: Robert/Aktywna Strona Miasta Tychy, Atelier Kryjak i inni

Tak więc 31 maja zebraliśmy się przy Jeziorze Paprocany w Tychach by wziąć udział w biegu. Było nas dosyć sporo bo przeszło 270 osób zapisanych. Byli trenujący biegacze i amatorzy, spacerowicze z kijami, dziecięcymi wózkami i psami, dzieci na rowerkach i laufratach. Każdy dumnie przypięty miał numerek biegu. Aby go uzyskać trzeba było wpłacić 30 zł. Ale nie tylko w ten sposób zbieraliśmy pieniądze. Były licytacje różnych przedmiotów np. koszulka z podpisem Lewandowskiego, plastron Kamila Stocha, nawet Matiz z 2002 roku. Do zbiórki można było sie też dołączyć wrzucając pieniądze do puszek. Piękna pogoda, wspaniała atmosfera wiele innych atrakcji jak np. dmuchańce dla dzieci, strefa fitness, koncert chóru kościelnego z parafii do której należy Lenka, pokaz sprzętu wojskowego, sprawiły, że impreza przerodziła się piknik rodzinny. Osobiście wzruszył mnie jeden punk programu, a mianowicie: BIEG DZIECI na 200m. Wszystkie chętne dzieci, pod wodzą naszego proboszcza, z wielkimi emocjami, przebiegły ten dystans. Na mecie każde wyciągało rączki po medal z logo Olimpiady Ewangelickiej i dyplom-podziękowanie z wizerunkiem Lenki. Były trochę zasapane, spocone, opalone, ale przede wszystkim uśmiechnięte i szczęśliwe. Pomyślałam sobie wtedy, przecież Lenka, która ma 7 lat powinna być z nimi, bawić się i cieszyć, beztrosko spędzać czas. Nie, ona każdego dnia walczy z podstępnym wrogiem. Oglądając jej zdjęcia widzimy smutne oczy, niekiedy przepełnione strachem.

Cieszę się, że mogliśmy trochę pomóc jej i jej mamie w tej trudnej walce . Zebraliśmy kwotę 12 734 złotych. Porównując poprzednie biegi to bardzo dużo, ale jeżeli chodzi o potrzeby Lenki to nie wystarcza to nawet na 3 dni pobytu w szpitalu w Wiedniu w Austrii. Czy na tym koniec naszej pomocy? Pomyślałam sobie, że przecież było nas tam bardzo wiele ok 270 biegaczy, drugie tyle organizatorów, sponsorów , wolontariuszy i sympatyków. Gdyby każdy z nas codziennie załączyłby chorą Lenkę do modlitwy i prosił Boga o jej uleczenie, to byłoby coś. Niekiedy łatwiej jest wyciągnąć z portfela datek niż prowadzić modlitewny bój. Może spróbujemy?

Już na zakończenie chciałabym podziękować wszystkim tym , którzy biegli , ale też przyczynili sie do zorganizowania tej imprezy. Było ich tak wielu, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Zrobię jednak jeden wyjątek, nie można nie wymienić głównego organizatora IVCHBEDW, naszego proboszcza ks.por. Marcina Koniecznego. Zawsze ze szczerym uśmiechem próbuje to ogarnąć, przekonuje władze miasta i jednostki wojskowe do współudziału w tej imprezie, szuka sponsorów, werbuje całą rzeszę wolontariuszy. Są momenty, że wydaje się, że wszystko jest w rozsypce i to nie może sie udać. Ale gdy przychodzi ta chwila i trzeba rozpoczęć bieg wszystko chodzi jak w zegarku. Szacun! Księże Proboszczu! (jak to mawiają Ci młodsi ode mnie.

Sylwia Adamus

 

realizacja filmu: Michał i Mateusz Adamusowie


 

Jak co roku, tym razem Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe, Parafia w Tychach, Ogólnopolski Duszpasterz Młodzieży oraz tyski MOSiR są organizatorami, a korzystają z patronatu Prezydenta miasta Tychy, Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Ewangelickiego Biskupa Wojskowego, portalu internetowego Tychy Dobre Miejsce i innych.

REGULAMIN BIEGU

ZGŁOSZENIA

zob. też: