Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

Wydarzenia z lat 2019-20

Apel biskupa Adriana Korczago

75 rocznica ...

... Tragedii Górnośląskiej oraz 75. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau

kliknij > > >

 niedziela, 26 styczeń

Marsz na Zgodę 2020, jak co roku, dla uczczeniq pamięci ofiar Tragedii Górnośląskiej. Marsz prowadził z centrum Katowic pod bramę byłego obozu pracy w Swiętochłowicach-Zgodzie.

Znajdująca się w Świętochłowicach brama-pomnik, będąca Miejscem Pamięci Ofiar Dwóch Totalitaryzmów, to dziś jedyna pozostałość obozu mieszczącego się na terenie dzielnicy Zgoda. Obóz, w czasach niemieckich stanowiący filię KL Auschwitz, po II wojnie stał się jednym z najokrutniejszych obozów stalinowskich. Podczas jego funkcjonowania, od lutego do listopada 1945 roku, śmierć poniosło tu 2500 osób.

fot. Marzena Bugała-Azarko
@naszemiasto

 

kliknij > > >

 poniedziałek, 27 styczeń

Auschwitz. O pokój i pojednanie modlić się będą duchownii różnych wyznań. Wszyscy zgromadzeni złożą hołd ofiarom.

Żydzi, chrześcijanie, różnych wyznań, przedstawiciele innych religii i osoby niewierzące upamiętnili tych, którzy ponieśli równie okrutną co bezsensowną śmierć.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP reprezentowali m.in. bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła i bp dr Adrian Korczago, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej.

@luteranie.pl
@ewangelicy.pl

 

 

kliknij > > >

 

sobota, 25 styczeń

treść apelu

Siostry i bracia w Jezusie Chrystusie!

Ostatnia niedziela stycznia w województwie śląskim to Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 roku. Ma być to stała forma upamiętnienia Ślązaków – ofiar powojennych zbrodni Armii Czerwonej i władz komunistycznych. W związku z 75. rocznicą tej Tragedii proszę o nawiązanie do tej okoliczności w waszych modlitwach, gdyż wśród ofiar znalazło się wielu ewangelików – którzy zostali zamęczeni zarówno w obozach koncentracyjnych w Świętochłowicach-Zgodzie, Siemianowicach, Mysłowicach, jak i na zesłaniu w odległych republikach ZSRR.

W związku z 75. rocznicą wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, przypadającą 27 stycznia 2020 roku proszę podczas niedzielnych nabożeństw równocześnie o wspomnienie ofiar ludzkiej nienawiści i pogardy oraz modlitwę, by miłość, zgoda i pokój wypełniały nasze serca, myśli i czyny.

Jednocześnie proszę, by w najbliższy poniedziałek o godz. 15.00 dzwony naszych kościołów przypomniały nam wszystkim o modlitwie o wzajemną życzliwość i szacunek, by w przyszłości nigdy nie dochodziło do aktów bestialskości ze względu na narodowość, język, światopogląd, wyznanie, religię czy kulturę.

Złączony w modlitwie,

bp Adrian Korczago

1. Niech strzeże nas Bóg, w opiece ma Bóg, po drogach naszych prowadzi!
Bądź wodą, daj chleb w pustynne dnie, błogosław nas już na co dzień

2. Niech strzeże nas Bóg, w opiece ma Bóg, jest z nami w naszych cierpieniach!
Niech ciepło i blask śle Twoja twarz, złe czasy na dobre zmieniaj!

3. Niech strzeże nas Bóg, w opiece ma Bóg, tak zło już nas nie naruszy!
Bądź siłą, daj moc, by pokój rósł, byś zbawił już nasze dusze

4. Niech strzeże nas Bóg, w opiece ma Bóg, jest z nami na naszych drogach!
Duch Święty niech da, co wiecznie trwa, zaśpiewaj na chwałę Boga!

ŚE 301

@cieszyńska.luteranie.pl