Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

18. grudnia 2021

21. DZIEŃ  ADWENTU, SOBOTA

Bożonarodzeniowa tradycja jasełek głównie kojarzy nam się z przedstawieniami w roli dzieci, gdzie odgrywane są scenki z dnia narodzin Jezusa Chrystusa. Zwykle występom towarzyszą piękne pieśni religijne, efektowne stroje .
Nazwa spektaklów wzięła się od staropolskiego słowa "jasło" oznaczającego żłób małego Jezusa. Jak mówi wiele źródeł, pierwsze przedstawienie związane z narodzinami Jezusa Chrystusa stworzył święty Franciszek z Asyżu w 1223 roku we Włoszech. Niewiele osób w tamtym czasie umiało czytać, Biblia była też mało dostępna. Taki spektakl przybliżał prostym ludziom historię Narodzenia Jezusa. Widowiska jasełek w Polsce po raz pierwszy miały miejsce na przełomie XIV i XV wieku. Wówczas jasełka przedstawiane były z udziałem figur, które następnie zastąpiono marionetkami i kukiełkami. Z upływem czasu i wkroczeniem do Polski czasów średniowiecza, tradycję jasełek przedstawiano w formie teatralnej, z udziałem prawdziwych aktorów. Zwyczaj wystawiania jasełek początkowo miał miejsce tylko w kościołach.

W naszych, ewangelickich parafiach występy dzieci opowiadające o Narodzeniu Jezusa mają miejsce na tzw. "Gwiazdkach", Są to bardzo uroczyste spotkania najczęściej w czasie Adwentu, które przygotowują dzieci, uczęszczające na zajęcia szkółek niedzielnych. Zaproszeni są na te uroczystości rodzice, a także inni parafianie. Zaś dzieci występują z teatrzykami o tematyce bożonarodzeniowej, śpiewają pieśni, grają na instrumentach. Zaś pod koniec otrzymują małe upominki, na które bardzo czekają. Są to najczęściej słodycze i jakaś książka o tematyce religijnej. Jest to dla dzieci wielkie wydarzenie, gdyż nie tylko muszą nauczyć się niekiedy trudnej roli, ale wystąpić też w przebraniu osób z czasów życia Jezusa.

 

zob. też wcześniejsze