Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

Z czego składa się książka

Jak co roku możemy tu przeczytać dwa krótkie fragmenty Pisma Świętego.

Pierwszy

to werset ze Starego Testamentu, wylosowany z około 1800 biblijnych tekstów przygotowanych jeszcze przez Mikołaja L. Zinzendorfa. Pan mówi:

Przede mną będzie się zginać wszelkie kolano, będzie przysięgal wszelki język, mówiąc: jedynie W Panu jest zbawienie i moc.

Iz 45,33-24

Drugi

to nawiązująca do niego odpowiedź zaczerpnięta z Nowego Testamentu:

Zginam kolano moje przed Ojcem, od którego wszelkie ojcostwo na niebie i na ziemi bierze swoje imię.

Ef 3,14-15

Niektóre cytaty, wyjęte z większej całości, byłyby niezrozumiałe, np. nie byłoby jasne, kto wypowiada przytoczone słowa. Z tego powodu dla jasności biblijne wersety zostały uzupełnione, a dodane słowa zapisano inaczej niż pozostałe, czyli czcionką niepogrubioną.

Trzeci tekst,

to ludzka odpowiedż. Człowiek reaguje na Boże orędzie w różnej formie, czasem jest to modlitwa, wiersz, pieśń, czy tzw. złota myśl.

Oto Cię, Panie, sławi wszechstworzenia chór - ptak każdy pieśnią - każdy kwiat w rozkwicie modli się Tobie wonią - i żywie każdy stwór pod Twoją dłonią; ja myśli Twej, o Panie, święcę całe życie i mądrość Twoją wielbię, i Twą moc, o Panie.

Bronisława Ostrowska +1928

Niech te trzy teksty będą inspiracją dla nas każdego dnia. Wybór biblijnych tekstów został dokonany przez zespół redakcyjny Losungen z Jednoty Braterskíej w Herrnhut. W polskiej wersji w niektórych wypadkach zespół opracowujący polskie tłumaczenie zmienił trzeci tekst dostosowując go do naszych warunków kulturowych i historycznych. Te trzy teksty są uzupełnione stosownie do naszych kalendarzy i poszerzone informacjami liturgicznymi, dotyczącymi niedziel i świąt kościelnych. Biblijne hasła stanowią równiez wezwanie do pogłębionej lektury Pisma Świętego. Tutaj proponujemy, za Losungen, dwa dłuższe fragmenty Biblii. Joz 24,1-2a,13-18.25-26; Łk 3,1-6

Pierwszy tekst ma swoje źródło w lekcjonarzu, przygotowanym przez niemiecką Luterańską Konferencję Liturgiczną. Nawiązuje on do liturgicznego tematu tygodnia i Ewangelii danej niedzieli czy święta.

Drugi tekst zaczerpnięty jest z porządku czytań, przygotowanych przez niemieckie Ekumeniczne Stowarzyszenie Czytań Biblijnych. Jest to tzw. lectio continua, czyli metoda lektury Biblii poprzez czytanie każdego dnia kolejnych fragmentów ksiąg biblijnych. W drodze do miasta trwałego, „niebiańskiej Jerozolimy”, idźmy po śladach, które zostawił dla nas Bóg. Szukajmy ich w życiu, patrzmy na drogowskazy i wszelkie znaki, dane nam na kartach Bożego objawienia. Niech i te ślady, zawarte na stronach tej książki, pomogą nam dotrzeć do celu.

ks. Adam Malina