Parafia Ewangelicko-Augsburska Apostołów Piotra i Pawła 

29. listopada 2021

2. DZIEŃ ADWENTU, PONIEDZIAŁEK

W pastorskim domu w Niemczech w miasteczku Maulbroon. Mały Gerd ( Gerhard Lang -żył w latach 1881-1974) nie umiał doczekać się tych wspaniałych świąt i ciągle zadawał mamie pytania o to, kiedy one nadejdą. Mama wpadła, więc na wspaniały pomysł. Przygotowała 24 małe pudełeczka, na każdym narysowała liczbę i do każdego włożyła ciasteczko. W ten sposób mały Gerd, otwierając codziennie jedno pudełeczko, mógł policzyć ile dni pozostało jeszcze do Świąt Bożego Narodzenia. Gdy Gerhard dorósł założył własną firmę poligraficzną, podchwycił pomysł swojej matki i zlecił w 1904 r. wydrukowanie takiego kalendarza w swojej firmie. Rolę ciasteczek pełniły w nim obrazki. Kalendarz ten składał się z dwóch arkuszy papieru - na jednym wydrukowane były liczby oznaczające dzień adwentu oraz cytaty z Biblii, na drugim obrazki z aniołami. W każdy upływający dzień adwentu wycinało się jeden obrazek i naklejało na liczbę. Nazywał się on Kalendarzem Bożonarodzeniowym

Dwa lata wcześniej, bo 1902 roku w ewangelickiej księgarni w Hamburgu( w Niemczech) powstał Zegar Bożonarodzeniowy dla dzieci. Służył on też do odliczania dni od pierwszego dnia grudnia do Wigilii Bożego Narodzenia. Posiadał okrągłą tarczę z 24 polami, na których zapisane były wersety biblijne. Na środku tarczy była wskazówka taka jak zegarowa. Każdego dnia przesuwało się ją o jedno pole.

Dzieci bardzo polubiły kalendarze, które zaczęto nazywać adwentowymi. Zmieniały się one i udoskonalały. Od około 1920 roku ukazały się pierwsze kalendarze z okienkami, takie jak znamy obecnie, a w 1958 roku pojawiły się kalendarze z czekoladkami. Stały się one nieodzownym elementem adwentu. Produkowane są w drukarniach. Obecnie wielu ludzi robi je samemu, wymyślając różne wzory.

 

Kalendarz adwentowy

Kalendarz Adwentowy

zob. też wcześniejsze